Lajme Shqip Thursday, 19 May 2011 15:06

Anësori i Hoffenheimit, Ryan Babel ka zbuluar se Steven Gerrard ndjen se Liverpooli do të pendohet për shitjen holandezit. Babel është larguar nga Liverpooli në janar të këtij viti.

“Liverpooli nuk i ka shfrytëzuar të gjitha aftësitë e mia. Ishte e njëjtë nën urdhrat e Rafa Benitezit, sikurse nën urdhrat e Roy Hodgson. Unë mendoj se Kenny Dalglish do të më kishte hapur mundësinë”, deklaroi Babel.

“Steven Gerrard ishte inspirim i madh. Ai shpesh thoshte se unë nuk duhet te dorëzohem. Kur u largova Steven gjithashtu më tha se ai është i bindur në kualitetet dhe se unë mund të jem ende lojtar i madh.”

Reds thuhet se e kanë bërë zyrtar qëndrimin e tyre për të nënshkruar me anësorin e talentuar, por përballet me konkurrencë të ashpër nga klubet evropiane.

20-vjeçari ka tërhequr vëmendjen e shumë klubeve të Evropës me shfaqjet e tij mbresëlënëse për Lille gjatë këtij sezoni dhe klubi nga Anfield është tani pjesë e listës së gjatë të admiruesve.

Reds nuk kanë ndonjë plan konkret për të bërë një ofertë për Hazardin, por ata kanë kërkuar nga Lille t’i informojë ata mbi zhvillimet e reja, pasi ata mund të marrin parasysh një lëvizje në një të ardhme jo shumë të largët.

Hazard ka qenë edhe më parë i lidhur me klube të mëdha si Arsenal, Real Madrid, Juventus dhe Inter, dhe besohet se neroazurët janë favoritë në këtë garë.

Kenny Dalglish insiston se Liverpool nuk duhet të brengoset me atë që ndodhe në White Hart Lane të dielën kur ata do të udhëtojnë në Aston Villa.

Me vendin e pestë dhe Evropa Ligën të mundshme për sezonin e ardhshëm, reds do të sigurojnë kualifikimin e Evrope nëse arrijnë rezultat më të mirë se Tottenham kundër Birmingham Cityt.

Mirëpo, nëse Spurs arrijnë të marrin tri pike ata do te sigurojnë pozitën e pestë.

Megjithatë, Dalglish ende do ti ndeze lojtaret e tij që të fitojnë tre pike pavarësisht çka do të ndodhe në Londrën veriore në Tottenham.

“Ne duam të përfundojmë sezonin me fitore që do te na jap mundësin që të përfundojmë sezonin sa më lartë që është e mundshme  shkroi bosi i Reds për LFC Weekly.

“Ky ka qenë gjithmonë qëllimi ynë dhe për aq kohë sa mund te kërkojmë një pozitë më të lartë ne do ta kërkojmë atë. E gjitha që ne mund të bëjmë është te koncentrohemi në ndeshjen tonë dhe te mos brengosemi për asgjë tjetër. Ne nuk mund të ndikojmë ne rezultatet e ndonjë skuadre tjetër, kështu që nuk ka asgjë për tu brengosur.”

Puna jone përfshin marrjen e maksimumit të pikëve në Villa Park. Kjo nuk do të jetë detyrë e lehtë dhe unë jam i sigurte se nuk do të jetë lehtë as ketë vikend.”

“Villa ka pasur një rezultat te frikshëm kundër Arsenalit si mysafir të dielën ne e dimë se sa e vështire është të udhëtosh në Emirates.”

“Të shkosh atje dhe te fitosh 2-1, dëshmon se çka është në gjendje të bëjë Villa. Ne duhet të luajmë mire nëse duam të marrin ndonjë gjë nga ta të dielën.

Jonjo Shelvey beson se fati se Liverpool shkon ne gjiron e fundit me gjasa qe te siguroj futboll evropian për sezonin e ardhshëm është dëshmi se Kenny Dalglish ka pasur ndikim në formën e LFC qysh prej rikthimit te tij.

Liverpool ishte në pozitën e 12-të kur Dalglish u emërua trajner i LFC në muajin janar dhe  pavarësisht nga rezultati i ndeshjes në ketë fundjave, Shelvey insiston se Skocezi meriton lëvdata të mëdha.

“Ne janar, kur bosi mori përsipër punën, ju nuk keni pritur qe te jemi ne vendin e peste ne fund te sezonit.” tha mesfushori.

“Unë mendoj se Kenny ka rregulluar të gjithë dhe ju mund te  tregoni rreth vendit është shpirti i madh i skuadrës dhe është kjo është dëshmuar në lodrat tona.”

“Ai na ka dhëne neve pasimet dhe lëvizjet, të cilat duan ti shikojnë tifozët e Liverpoolit, dhe unë mendoj se është mirë sepse ai u ka dhëne shumë mundësi lojtareve të rinj.”

Shelvey ka shijuar një sezon debutues impresiv në Anfield qysh prej ardhjes nga Charlton Athletic verën e kaluar dhe parashikon një të ardhme të suksesshme në klub.

19 vjeçari shtoi: “Ai ka thëne se unë jam në planet e tij. Unë kam shumë për të shikuar përpara.”

“Unë ende jam djalosh i ri, ende jam duke mësuar, qe është gjë e mirë sepse luaj me lojtar si Steven Gerrard dhe Dirk Kuyt  dhe mësoj ditë për ditë nga ta.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»