Lajme Shqip Friday, 02 March 2012 23:35

Kryetari i Komisionit të Apelit në FSHF, ish-Prokurori i Përgjithshëm, Arben Rakipi, ka dhënë dorëheqjen nga ky post pas polemikave të ashpra me Komitetin Ekzekutiv dhe drejtuesit më të lartë të institucionit që drejton futbollin shqiptar.

Shkak janë bërë ndryshimet e vendimeve për dënimet e dhëna në ndeshjen e Kupës së Shqipërisë, Skënderbeu-Flamurtari, ku Komisioni i Apelit u ka falur vlonjatëve dënimin prej -3 pikësh, si dhe ka përgjysmuar pezullimin për fushën e Pogradecit.

Ja përmbajtja e plotë e letrës që Arben Rakipi i ka dërguar Komiteti Ekzekutiv, ku ndër të tjera, akuzon hapur për shitje ndeshje, gjykime të njëanshme e mungesë kulture dhe edukate nga drejtuesit e futbollit shqiptar:

“Drejtuar Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së

Zotërinj !

Nëpërmjet shtypit të ditës së djeshme, datë 29.02.2012, jam vënë në dijeni në lidhje me një qëndrim tuajin, nën cilësinë e anëtarëve të Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së, që merr përsipër të analizojë e vlerësojë njëkohësisht vendimet e marra nga Komisioni i Apelit në mbledhjen e tij të fundit.

Pa pasur asnjë dyshim të arsyeshëm rreth aftësive tuaja për të lexuar nëpër përmbajtjen e vendimit të shkruar nga unë, fakti i reagimit tepër agresiv ende pa rënë në kontakt me vendimin, më sjell ndër mend të qëndroj në alternativën se ju nuk ju duhet të lexoni vendimin e shkruar, ngaqë keni frikë se mos bindeni për vërtetësinë e përmbajtjes së tij dhe zhvlerësohet qëllimi i deklaratës.

Që në fillim të këtij reagimi çmoj të rëndësishme t’ju bëj të qartë faktin se unë, për efekt reciprociteti, distancohem nga kjo deklaratë, si për shkak të mungesës së qartësisë ligjore dhe mungesës së autoritetit profesional të deklaratëshkruesve në raport me Komisionin që unë drejtoj, ashtu edhe për shkak të gjuhës së helmët të përdorur, plot standarde shpifëse e të pamoralshme. Po ashtu, asgjë e thënë atje në lidhje me pathemelësinë e vendimeve tona, nuk është e vërtetë.

Thënë me një fjalë, në opinionin tim, deklarata është në përputhje të plotë me edukatën e dhunës së injektuar për t’u përdorur në stadiumet tona prej vitesh të tëra, me ndeshjet e trukuara që piketojnë fituesit e aktiviteteve ende pa filluar ai, me gjykimet e manipuluara që dukshëm konstatohen në ndeshjet e kampionatit tonë, edhe përgjatë trajtimit të shkeljeve, e denjë për edukatën qytetare të dhunuesve dhe manipuluesve, që forcërisht bëjnë ligjin në fushat e futbollit.

Unë nuk jam mësuar të përdor gjuhë e zakone të tilla, prandaj përsëris se distancohem prej nivelit të saj.

Përgjatë kohës së ushtrimit të detyrës si Komisioner i Apelit të Futbollit, për rreth afro 6 muaj, kam ushtruar kompetencat e dhëna nga Ligjet Sportive apo të Futbollit, në përputhje me çfarë është parashikuar në to si dhe me pavarësi e mosndikim të plotë. Kërkush nuk ka tentuar apo të jetë afruar tek unë për të ndikuar në vendimmarrjen e Komisionit që kam drejtuar.

Unë kam besuar se puna e bërë në Komisionin e Apelit do të ndikonte në mënyrë modeste në përmirësimin e klimës sportive në vend, në trajtimin e barabartë të subjekteve anëtare të FSHF-së, në eliminimin e monopoleve dhe riaktivizimin e konkurrencës së ndershme sportive, ashtu siç unë jam mësuar ta ushtroj e mbështes sportin ndër vite.

Unë kam qenë i ndërgjegjshëm që të vë në shërbim të sportit nderin, autoritetin profesional, imazhin qytetar dhe akumulimin dhjetëravjeçar që kam formuar përgjatë jetës, edhe në shërbim të sportit. Me sportin mua më lidhin dekada.

Këto kanë qenë motivet dhe arsyet e pranimit prej meje të ftesës që ju më keni bërë për të drejtuar Komisionin e Apelit. Përherë kam ditur se nga ambienti antisportiv që ka mbështjellë sportin shqiptar, emri dhe imazhi im publik do të kishin kosto, të cilat i kam pranuar për shkak të kontributit që kërkova të dhuroj dhe për të gjithë ato arsye që përmenda më lart.

Këtë qëndrim dhe devocion kam konstatuar të qenësishëm edhe te kolegët e mi, anëtarë të Komisionit të Apelit.

Pas njohjes me deklaratën tuaj, përtej çudisë që vjen prej nxitimit të publikimit të saj ende pa lexuar përmbajtjen e vendimeve tona, përtej pavërtetësisë, edukatës së ulët dhe mosmirënjohjes shembullore që e karakterizon atë, e shoh përmbajtjen e saj në raport me vendimet tona dhe konstatoj që mospërputhja e qëllimeve të ushtrimit të detyrave përkatëse janë evidente. Unë nuk kam as formimin, vullnetin e dëshirën të ndjek qëllimet tuaja e të vazhdoj të gjendem pjesë e strukturave që ju keni ngritur.

Për rrjedhojë, kuptoni që nuk do të gjendem më në atë derë.

Krejtësisht pa konsideratë,

Arben Rakipi

Tiranë, 01.03.2012

P.S: Ky reagim është personal dhe nuk përmbledh mendimet apo qëndrimet e anëtarëve të tjerë të Komisionit të Apelit”.

(LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»