Lajme Shqip Sunday, 12 May 2013 18:05

Fernando Alonso ka fituar Çmimin e Madh të Spanjës përballë tifozëve të tij që kanë festuar si të çmendur suksesin e parë të spanjollit të Ferrarit në pistën e Barcelonës që në vitin 2006. Kimi Raikonen me Lotus ishte kundërshtari më i madh i pilotit spanjoll në këtë garë, duke përfunduar i dyti, ndërsa vendi i tretë i shkoi Felipe Masa, i cili bëri një garë të shkëlqyer si shoku i tij i skuadrës, pasi u nis nga vendi i nëntë, për të përfunduar në podium.

Alonso bëri një garë në sulm që në fillim, duke parakaluar në të njëjtën kthesë si Kimi Raikonen, ashtu edhe Luis Hemilton që në start, për t’u ngjitur në vendin e tretë. Ndërkohë, Rosberg u mundua në të gjitha mënyrat të mbante kreun e garës deri në pit-stopin e parë, i ndjekur nga Vetel, por pas këtij furnizimi, të dy u kaluan nga Alonso, i cili shfrytëzoi ndalesën e shpejtë për të parakaluar gjermanin e Red Bull, ndërsa kaloi në xhiron e 12-të bashkëkombësin e tij të Mercedes, për të marrë kreun e garës. Rosberg u kalua menjëherë edhe nga Vetel e Raikonen, duke filluar një rënie graduale, që bëri të mbyllte Çmimin e Madh të Spanjës në vendin e 6-të.

Alonso më pas ruajti një strategji me 4 ndalesa në bokse, por Vetel që e ndiqte u pa qartësisht që nuk mbante dot hapin e spanjollit, ndonëse kishte të njëjtën strategji. Kimi Raikonen çuditi të gjithë me një strategji me 3 ndalesa dhe arriti të kalonte Vetel pikërisht në mesin e garës. Në një moment, ai u duk sikur do të kishte shanse të njëjta me Alonson për fitoren pasi të dy kishin një ndërrim gomash të mbetur për të zhvilluar. Por spanjolli, me goma më të freskëta, e kaloi pa vështirësi finlandezin, ndërsa shkoi i qetë drejt fitores, duke i lënë Raikonen vendin e dytë në podium. Vendi i tretë i shkoi Felipe Masa, i cili u tregua po aq i shpejtë sa shoku i skuadrës dhe falë strategjisë së goditur për të hyrë më shpejt në bokse, kaloi Vetel dhe u ngjit në podium. Kjo bëri që kampioni Vetel të mbyllte garën i katërti, para shokut të skuadrës Mark Ueber.

Nëse Rosberg arriti të merrte vendin e 6-të, pas një strategjie me 3 ndalesa, shoku i tij i skuadrës, Luis Hemilton, ishte zhgënjimi më i madh i kësaj gare. Britaniku që u nis i dyti, humbi pozicion pas pozicioni, duke bërë një garë krejtësisht anonime, për ta mbyllur atë në vendin e 12-të, i stresuar aq shumë sa edhe u kërkoi llogari mekanikëve të tij nëpërmjet radios për këtë paraqitje kaq të dobët që po bënte.

Në zonën e pikëve përfunduan me radhë Pol Di Resta (Force India), Xhenson Baton (MekLaren), Serxho Perez (MekLaren) dhe Daniel Riçiardo (Toro Roso). (LajmeShqip.com)

Klasifikimi i Botërorit të Formula 1:

89        Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

85        Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

72        Fernando Alonso (Ferrari)

50        Luis Hemilton (Mercedes)

45        Felipe Masa (Ferrari)

42        Mark Ueber (Red Bull-Reno)

26        Pol Di Resta (Force India-Mercedes)

26        Sebastian Groszhan (Lotus-Reno)

22        Niko Rosberg (Mercedes)

17        Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

12        Serxho Perez (MekLaren-Mercedes)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»