Lajme Shqip Sunday, 25 March 2012 13:02

Gara e Sepang ka dhuruar një rezultat jashtë të gjitha parashikimeve me Ferrarin e Fernando Alonsos që ka kaluar i pari poshtë flamurit me katrorë në finishin e Çmimit të Madh të Malajzisë. Spanjolli ka arritur të triumfojë në duelin me surprizën tjetër të garës, meksikanin Serxho Perez, i cili me Sauberin e tij ka vënë në vështirësi të dukshme Alonson deri në xhiron e fundit të një gare e cila u ndërpre për më shumë se 30 minuta për shkak të shiut të rrëmbyeshëm.

Gara ka filluar në shi dhe Alonso ka treguar menjëherë aftësitë e tij në kushte ekstreme duke u nisur nga vendi i tetë por duke kaluar kundërshtarët njëri pas tjetrit, edhe falë një strategjie të goditur nga ekipi italian. Në fund, ai është dashur të dublojë vetëm me Perez, i cili mund t’ia kishte marrë fitoren nga duart po të mos kishte gabuar 4 xhiro nga fundi i garës duke dalë jashtë piste dhe duke humbur shumë kohë në krahasim me spanjollin. Alonso ka festuar shumë gjatë këtë sukses, i cili i ka dhënë atij dhe vendin e parë në renditjen e pilotëve.

Nga pretendentët për titull, vetëm Luis Hemilton ka arritur të konfirmojë vendin e tretë, ashtu si në garën e Australisë, i penalizuar nga gabimet e mekanikëve të tij në bokse. Më e keqe ka qenë gara e Xhenson Baton me MekLarenin tjetër, pas ai është përplasur me Kartikejan që në nisje dhe është detyruar të hyjë në bokse për të ndërruar pjesën e përparme të makinës. Problemet e vazhdueshme e kanë çuar atë në vendin e 14-të në fundin e kësaj gare.

Gara e kampionit në fuqi, Sebastian Vetel, ishte për t’u harruar, pasi ai ka shpuar gomën pas një kontakti po me Kartikeian dhe ka dalë nga 10 të parët duke mos marrë pikë. Red Bull ngushëllohet me vendin e 4-t të Mark Ueber, i cili duket pak më i sigurt se shoku i tij i skuadrës në këtë fillim sezoni.

Dy më zhgënjyesit e kësaj dite janë padyshim Mihael Shumaher dhe Felipe Masa. Gjermani i Mercedes është nisur nga vendi i tretë por është përplasur menjëherë me Grozhean dhe pastaj ka shfaqur vështirësi deri në fund, ku ka marrë vetëm vendin e 10-të. Ndërkohë, braziliani i Ferrarit ka koleksionuar gabim pas gabimi dhe nuk është dukur asnjëherë konkurrues, duke lënë të kuptohet se ndoshta koha e tij te kjo skuadër ka përfunduar. (LajmeShqip.com)

Çmimi i Madh i Malajzisë

Renditja e garës

1. Fernando Alonso (Ferrari)

2. Serxho Perez (Sauber-Ferrari)

3. Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)

4. Mark Veber (Red Bull-Reno)

5. Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

6. Bruno Sena (Uilliams-Reno)

7. Pol di Resta (Force India-Mercedes)

8. Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)

9. Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)

10. Mihael Shumaker (Mercedes)

11. Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

12. Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

13. Niko Rosberg (Mercedes)

14. Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

15. Felipe Masa (Ferrari)

16. Vitali Petrov (Katerham-Reno)

17. Timo Glok (Marusia-Kosuorth)

18. Kaiki Kovalainen (Katerham-Reno)

19. Pastor Maldonado (Uilliams-Reno)

20. Çarls Pik (Marusia-Kosuorth)

21. Narain Kartikeian (HRT-Kosuorth)

22. Pedro de la Rosa (HRT-Kosuorth)

Renditja për pilotë

35    Fernando Alonso (Ferrari)

30    Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)

25    Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)

24    Mark Veber (Red Bull-Reno)

22    Serxho Perez (Sauber-Ferrari)

18    Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)

16    Kimi Raikonen (Lotus-Reno)

8      Bruno Sena (Uilliams-Reno)

7      Pol di Resta (Force India-Mercedes)

4      Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)

2      Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

2      Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)

1      Mihael Shumaker (Mercedes)

Renditja për konstruktorë

55    Meklaren-Mercedes

42    Red Bull-Reno

35    Ferrari

30    Sauber-Ferrari

16    Lotus-Reno

9      Force India-Mercedes

8      Uilliams-Reno

6      Toro Roso-Ferrari

1      Mercedes

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»