Lajme Shqip Wednesday, 23 September 2015 08:12

Në kampionatin zviceran, ka shumë lojtarë shqiptarë, dhe njëri nga ta është edhe mbrojtësi gjakovar Alban Pnishi.

Betim Zeqiri

Tre muaj më parë ai iu ka bashkuar skuadrës së madhe zvicerane Grasshopper, nga Wohleni i Ligës së Dytë, dhe starti i tij në elitën e futbollit zviceran ka qenë fantastik.

Albani ka luajtur gjashtë ndeshje nga tetë sosht në Superligën e Zvicrës, ndërsa nuk i ka munguar as goli, ku shënoi javën e kaluar ndaj Luzernit.

Në një intervistë për Telegrafin, mbrojtësi qendror flet për aventurën e tij te Grasshopper, shqiptarët e shumtë në Zvicër, Përfaqësusen e Kosovës e cila e ka kontaktuar si dhe të ardhmen e tij.

“Aventura ime te Grasshopper, ka shkuar në mënyrë shumë të mirë në këtë fillim. Të them të drejtën e kam befasuar edhe vetën sa shumë kam luajtur, por kam punuar shumë dhe puna po shpaguhet”, thotë fillimisht Pnishi për Telegrafin.

“Kur kam ardhur nga Wohleni këtu, e kam ditur se kam ardhur në një skuadër të madhe dhe se duhet shumë punë. Niveli i Superligës së Zvicrës është shumë i madh dhe duhet të jetë lojtari i përqendruar 100% gjatë 90 minutave, pasi një gabim të kushton me pësimin e golit. Jam shumë i kënaqur me këtë fillim te GC”, tregon Pnishi.

Tutje mbrojtësi me prejardhje nga Gjakova, tregon se si ndihet kur pothuajse në çdo ndeshje ka përballë ndonjë lojtar shqiptar, si dhe për tre shokët tjerë shqiptarë te Grasshopperi, si Shani Tarashaj, Florian Kamberi dhe Mërgim Brahimi.

“Grasshopperi është skuadra me më së shumti lojtar shqiptarë në skuadër në elitën e futbollit zviceran. Jemi katër sosh dhe kalojmë shumë mirë si njëri me tjetrin ashtu edhe me shqiptarët tjerë në klube tjera”.

“Ka ndodhur që nganjëherë flasim edhe në fushë ndonjë fjalë shqip pasi na vije më lehtë. Kur të luajmë me skuadrat tjera ndihem shumë mirë pasi pothuajse secila ka shqiptarë në formacion. Është ndjenjë e mirë se sa shumë lojtarë shqiptarë luajnë në Zvicër dhe pothuajse të gjithë kanë suksese të mëdha”.

“Në ndeshje kemi duele mes vete, po pas përfundimit të ndeshjes qëndrojmë së bashku dhe bisedojmë për shumë gjëra. Në fushë jemi kundërshtarë por jashtë saj shokë shumë të mirë të gjithë”, tha Pnishi, të cilin e ka kontaktuar edhe Përfaqësuesja e Kosovës.

“Kam pasur kontakte me Kosovën. Trajneri Albert Bunjaku më ka kontaktuar dhe kemi biseduar gjërë e gjatë. Ai më ka treguar planet që ka me Kosovën si dhe me mua”.

“Të them të drejtën unë jam i interesuar të luaj për vendin tim, por ta shohim sepse deri në tetor kamë ndeshje me Grasshopperin dhe së pari jam i fokusuar te klubi”.

“Unë jam i gatshëm për vendin tim nëse kërkohet ndihma ime. Do të ishte një ëndërr e realizuar për mua ta vesh fanellën e Kosovës, por ta shohim në tetor se çfarë do të ndodh”, deklaroi Pnishi për Telegrafin.

24-vjeçari vitin e kaluar ishte tek skuadra e Ligës së Dytë Zvicerane, Wohlen ku mbante edhe shiritin e kapitenit, ndërsa tani në elitën e futbollit zviceran llogaritët si ndër mbrojtësit më të mirë.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»