Lajme Shqip Monday, 27 June 2011 21:15

Leo Messi ka lindur më 24 qershor 1987 në Rosario, Argjentinë. Talenti i tij si yll futbolli u shfaq që në moshën e re. Ai luante për ekipin Newell’s Old Boys, që asokohe ishte ekipi i parë në Rosario. Leo u largua nga Rosario në vitin 2000, por para se të largohej, atij ju shfaq mangësi në hormonin e rritjes. Ndërkohë, në një tjetër kontinent, Karlos Reksah, ish-futbollist i Barçës dhe Johan Krojf i bëjnë me dije Barçës se kishin zbuluar në Argjentinë një talent të rrallë futbolli. Pasi u shpërngul në Barcelonë, ai zhvillohej dalëngadalë me ekipet e të rinjve të Barçës. Ai bëri paraqitjen e parë të tij me ekipin e Barçës kundër FC Portos, që asaj kohe udhëhiqej nga Mourinho. Messi kishte vetëm 16 vjet, 4 muaj e 23 ditë.

Suksesi për Leon arriti kulmin në vitin 2005, ku me kombëtaren e Argjentinës U-20 fitoi Kupën e Botës, dhe njëkohësisht shpallet lojtari dhe golashënuesi më i mirë i atij kompeticioni. Leo debutimin e tij në ekipin e parë të Argjentinës e bëri në vitin 2005 kundër Hungarisë, ku qëndroi vetëm 3 minuta në ndeshje. Në kompeticionin Kupa e Botës 2006, Leo luajti si lojtari më i ri në një Kupë të Botës dhe si zëvendësues në ndeshjen kundër Serbisë, ku shënoi një gol në fitoren e thellë 6-0 të Argjentinës.

Pas Kupës së Botës, Leo dhe Barça në vitin 2006 fituan La Ligan dhe Champions Leaguen. Në vitin 2007  Leo shkëlqeu sidomos në ndeshjen kundër Real Madridit, që përfundoi me rezultatin Barcelona 3 – 3 Real Madrid, e ku Messi i shënoi të tre golat per Barçën. Në vitin 2007 ai kishte realizuar 14 gola në 26 ndeshje.

Sezoni 2008/09, ishte sezoni blaugrana. Barça në krye me Leon këtë sezon arritën që t’i fitonte të gjashtë kupat e mundshme që mund të fitoheshin, pasi mposhti 2 herë Real Madridin në La Liga (Barcelona 2 – 0 Real Madrid dhe Real Madrid 2 – 6 Barcelona) ata mposhtën edhe Manchester Unitedin në finalen e madhe të Romës, ku, si zakonisht një yll shkëlqeu në mes të tjerëve, e ai ishte Leo Messi, po ashtu me golin e tij fantastik kundër Estudinates, i siguroi Barçës Mondialin e Klubeve. Leo në këtë vit e fitoi dhe “Topin e Artë”, i cili ishte i pari në karrierën e tij.

Sezoni 2009/10 për Barçën dhe Leon sjell vetëm një trofe, atë të La Ligas. Po ashtu, në këtë sezon Barça dhe Leo vazhdonin t’i mbanin leksione futbolli falas, Real Madridit. Ata fituan në ndeshjen e parë 1:0 në Nou Camp, kurse ndeshja e dytë u mbyll me rezultat 0:2 në të mirë të Barçës, në Bernabeu. Si zakonisht, Leo dhe Xavi, pasi e “dogjën” krejt mbrojtjen e Real Madridit arritën që ta gjejnë rrjetën. Si dhe vitin e kaluar edhe këtë vit ai e fitoi “Topin e Artë”, të dytin radhazi.

Në sezonin 2010/11, Leo vetëm vazhdonte të luante, sulmonte dhe të shkatërronte çdo mbrojtje që i dilte përpara. Leo ishte njëri nga lojtarët më të mirë në EL Classicon e 29 Nëntorit të vitit 2010, ku Barça e çmontoi Real Madridn me rezultat 5-0. Pasi ia bëri sërish bajat futbollin krejt ekipit të Real Madridit, duke shënuar 2 gola në ndeshjen e parë të gjysmëfinaleve të Champions Leagues, që luhej në Bernabeu, ai e ndihmoi Barçën që të kalonte në finalen e Champions Leagues. Për ta vënë “qershinë mbi tortë”, ai përkujdeset që me njërën nga paraqitjet e tij më të mira t’ia sigurojë Barçës titullin e 4-të të Champions League.

Dy herë fituesit të “Topit të Artë”, siç shihet, do t’i vijë ngadalë këtë vit dhe i treti.

Disa thënie nga sportistët për Lionel Messin:

Gazetari sportiv, Chad Nielsen: “Vetëm Messi e ka kuptuar se sa i shkëlqyer ishte Maradona”.

Pep Guardiola: “Ndonjëherë do t’ju tregoj nipave të mi, se unë e kam stërvitur Lionel Messin”.

Diego Maradona: “Unë sot kam parë një lojtar që do të trashëgojë vendin tim në futbollin argjentinas, dhe emri i tij është Lionel Messi”.

Frank Rijkaard: “Ai është unik dhe e meriton këtë emër, ai mund të bëjë gjëra që nuk janë parë ndonjëherë në futboll”.

Carlos Tevez: “Shpejtësia e tij është e habitshme, unë vazhdimisht kam luajtur me lojtarë të mëdhenj si C. Ronaldo apo Rooney, por ky djalë është një hap më përpara se çdo futbollist tjetër. Lëvizja e tij me topin është fantastike dhe e pamundur për ta përshkruar”.

Juan Sebastian Veron: “Sa herë që Messi e ka topin në këmbë, mua më duket se po shikoj Maradonën, ne duhet ta mbrojmë atë, për çdo gjë”.

Gilberto: “Kemi luajtur në shumë vende, por kurrë nuk kam shikuar që tifozëria rivale të na mbështesë. Mbi 40 mijë tifozë brazilianë e përshëndetën Messin, e kur i shikoja ata që e duartrokisnin Messin, unë u mërzita”.

Jose Mourinho: “Mënyra më e mirë për të ndaluar Messin, është që ekipi juaj të luajë me 11 lojtarë, 1 lojtar ta këtë gjithmonë nën kujdes, ndërsa 10 të tjerët ta ndihmojnë atë”.

Karl Heinz Rummenigge: “Në moshën 19-vjeçare , asnjë nuk luante kaq bukur si Messi, as Pele dhe as Maradona”.

Fernando Gago: “Messi është lojtari më i mirë në botë, unë gjithmonë e falënderoj Zotin, që ai është një argjentinas”.

Theirry Henry: “Unë kam mundësinë për ta parë Messin në trajnim çdo mëngjes, është një kënaqësi për ta parë atë dhe mënyra se si luan e bën atë të jetë një lider i padiskutueshëm i ekipit të Barcelonës”.

Antonio Cassano: “Ronaldinho është më i mirë se Cristiano Ronaldo, por asnjëri nga këta dy, nuk është si Lionel Messi”.

Carles Puyol: “Ai është një lojtar spektakolar dhe asnjë tjetër nuk është si ai”.

Ronaldinho: “Çdo herë qe ai luan, më kujton Maradonën, ai është shumë i shkurtër dhe i shpejtë. Një ditë unë do t’ju shpjegoj të gjithëve se jam stërvitur me lojtarin më të mirë në botë, i cili quhet Lion’el Messi”.

Marcello Lippi: “Më i miri? Lionel Messi”.

Arsene Wenger: “Ai është më i mirë se në Play’Station”.

Dani Alves: “Lion’el Messi? Kur unë isha futbollist i Sevillas, e kisha shumë të vështirë ta mbaja, kështu që tani jam krenar që luajmë për të njëjtin ekip. Ai është vetëm fantastik”.

Mikel Arteta: “Kur luan Lion’el Messi, është sikur dikush e urdhëron atë me një telekomandë Play Station, unë kurrë nuk kam parë një njëri që e përdorë aq mirë topin, me një shpejtësi aq të madhe”.

Raul Gonzales Blanco: “Një ditë unë isha duke shikuar një ndeshje të tij, ai ishte duke ecur me topin me një shpejtësi njëqind për qind të plotë, unë nuk e di se sa herë e preku topin, por topi gjithmonë qëndronte afër këmbeve të tij, ai bënë gjëra të pabesueshme”.

Johnny Heitinga: “Unë kam luajtur kundër Barcelonës, dhe problemi ishte se Lionel Messi ishte thjesht i pandalshëm”.

Xavi: “Është e qartë se Messi është në një nivel më të lartë se të gjithë futbollistët tjerë. Ata që nuk e shohin ketë, janë të verbër”.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»