Lajme Shqip Sunday, 24 June 2012 18:35

Katër vite ‘tiki-taka’ duket se kanë filluar të mërzitin njerëzit, të cilët duan të shohin pak rivalitet përballë armatës së pandalshme spanjolle. “Yahoo! Sports”, pas fitores 2-0 të Spanjës ndaj Francës në Euro 2012, ka publikuar 7 ide humoristike për të ndalur këtë dominim të këtij brez të artë të futbollit botëror, kuptohet që realiteti i ka lënë shumë vend imagjinatës…

Qafore elektrike – Meqenëse vendosja e limitit kohor për ndërtimin e një aksioni si në basketboll mund të mos funksionojë, propozohet që çdo lojtari të Spanjës t’i vendoset në qafë një qafore elektrike. Sa herë që skuadra kalon 65% mbajtjen e topit, të gjithë futbollistët duhet të marrin një goditje elektrike, në mënyrë që kundërshtarët të kenë mundësi të bëjnë diçka kundër tyre. Një ide bonus është që qaforja e Buskets të mos funksionojë, në mënyrë që tifozët ta tregojnë me dorë dhe të tallen me të sa herë që ai rrëzohet kot në tokë si shokët e skuadrës, duke u përdredhur sikur ka marrë goditje elektrike pa asnjë shkak.

Zhvillimi i ndeshjeve në fusha të thata – Ndeshja e vetme ku Spanja nuk mori një rezultat ideal në Euro 2012 deri tani ishte ajo e luajtur ndaj Italisë, e përfunduar me rezultatin 1-1 dhe ku spanjollët u ankuan se terreni ishte i thatë. Ndaj duhet vendosur që fushat ku luajnë ata të mos lagen para ndeshjes, në mënyrë që të shihet Ksavi që herë pas here mundohet të lagë me shishen e ujit zonën përreth tij.

Të detyrohet përdorimi i një sulmuesi në çdo ndeshje – Aktualisht, Fernando Lorente duhet të ketë më pak besim te vetja se një breshkë brenda një klubi nate.

Të emërohet Zhoze Murinjo trajner i kombëtares spanjolle – Trajneri aktual i Spanjës, Visente Del Boske, shihet nga të gjithë si një prani qetësuese në mes të kombëtares. Por me Murinjon në drejtim, acarimi në skuadrën që dominohet nga madrilenët dhe katalanasit do të merrte përmasa të jashtëzakonshme. Është tejet e vështirë të kontrollohet ndeshja kur trajneri inkurajon Serxho Ramos të mundohet të godasë Zherard Pike pas koke me flamurin e këndit.

T’i bëjmë të inatosen – Është shumë e lehtë të luash si robot kur kundërshtarët “parkojnë autobusin”, fshihen poshtë ndenjëseve dhe shpresojnë që të mos vriten shumë nga goditjet e spanjollëve. Por është më argëtuese kur tensioni dhe nervat janë të përfshira. Para çdo ndeshje, duhet ftuar Zlatan Ibrahimoviç në dhomën e zhveshjeve të Spanjës dhe suedezi duhet t’i shohë të gjithë në sy, një nga një, duke u thënë se ai është pafundësisht më i mirë se ata në gjithçka. Këtu përfshihen edhe pjekja e bukës, larja e dhëmbëve apo përgatitja e panineve. Ata gjithashtu do të jenë të detyruar çdo herë të blejnë autobiografinë e Ibrahimoviç.

Mario Baloteli – Mario Baloteli duhet të luajë në ndeshje, nuk ka rëndësi nëse me Spanjën apo kundër tyre.

Laksativë – Siç tregojnë shpesh filmat humoristikë, laksativët bëjnë gjithçka më argëtuese. Një pilulë për çdo lojtar spanjoll para ndeshjes do ta bëjë lojën më të freskët dhe ‘tiki-taka’ do të bëhet më e shpejtë, me një ndjenjë “urgjence”. Sigurisht që kthimi në fushë pas pushimit të ndeshjes do të jetë i ngadaltë por kjo mund të sjellë zëvendësime më të shpejta dhe ndoshta, ndoshta, Fernando Lorentes së gjorë mund t’i jepet shansi për të luajtur ndonjë minutë. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»