Lajme Shqip Sunday, 20 March 2011 11:00

Loja e futbollit dhuron emocionet më të forta të saj, kur topi i afrohet portës. Sulmuesit janë lojtarët që vlerësohen më shumë dhe në qendër të vëmendjes, pikërisht sepse shënojnë gol.
Por, “kundërshtarët e tyre më të egër”, portierët, janë mbrojtja e fundit e çdo ekipi. Janë siguria e skuadrës dhe tifozëve. Pa një portier në gjendje të mirë, asnjë ekip s’mund të fitojë sado i mirë të jetë në sulm.

1. Lev Jashin (Ish-Bashkimi Sovjetik)

Jashin është i vetmi portier që ka fituar ndonjëherë Topin e Artë në vitin 1963. I quajtur “Merimanga e Zezë” për shkak të veshjes së tij të zezë dhe pasi dukej me tetë gjymtyrë, rusi shpiku edhe konceptin e portierit si mbrojtës të fundit. Në ditët kur portierët nuk mbroheshin nga gjyqtarët, ashtu siç janë sot, guximi dhe akrobacia e Jashinit ishin legjendare. 207 takime pa pësuar gol dhe 150 penallti të pritura, që ai i bëri në 22 vitet e karrierës, nuk kanë nevojë për histori. Tani portierit më të mirë në secilën Kupë Bote i jepet çmimi “Jashin”.

2. Dino Xof (Itali)

Xof është një prej dy portierëve që ka ngritur Kupën e Botës si kapiten, kur ndihmoi Italinë për të fituar kurorën e tretë në vitin 1982. Ai ishte pothuajse 40 vjeç atëherë, duke u bërë edhe kapiteni më i vjetër që fiton një Kupë Bote. Por arritjet e Xofit gjakftohtë nuk mbarojnë këtu. Ai mban rekordin e kohëzgjatjes më të madhe pa pësuar gol në turnetë ndërkombëtarë me 1.142 minuta, të vendosur mes viteve 1972-1974. Me 112 pjesëmarrjet me kombëtaren renditet i treti në listën e “të kaltërve”. Një e vërtetë e madhe.

3. Gordon Benks (Angli)

“Çfarë pritje”, kështu vazhdon komenti kur kujtohet një nga pritjet më të mira ndonjëherë të futbollit në botë. Pele ishte i sigurt se do të shënonte pas një krosi të Jairzinjos, duke gjuajtur fuqishëm me kokë në trekëndëshin e majtë në atë fitore 1-0 të Brazilit ndaj Anglisë në Botërorin e 1970. Por në një farë mënyre Benks me një hedhje të mrekullueshme shtyn topin mbi traversë. Benksin mund ta ketë bërë të pavdekshëm kjo pritje, por mungesa për shkak të sëmundjes në çerekfinalen ndaj Gjermanisë Perëndimore, bëri që zëvendësuesi i tij, Piter Boneti, u bë “kokë turku” për eliminimin e kampionëve në fuqi.

4. Piter Shmaikel (Danimarkë)

Shmaikel do të kujtohet si blerja më e mirë Mançester Junaited të Sër Aleks Ferguson që justifikoi çdo paund të shpenzuar. I blerë për 750 mijë dollarë në 1991, Shmaikel do t’i siguronte Mançesterit plotësisht se çfarë i duhet një portieri të klasit botëror, përfshi edhe aftësinë për të nisur topin në një kundërsulm. Ai fitoi Europianin e 1992 me Danimarkën dhe tripletën me Junaited në 1999, përfshi edhe 13 gola të shënuar, të cilat nuk duheshin lënë pa përmendur.

5. Edvin van der Sar (Holandë)

Në moshën 39-vjeçare Van der Sar është në perëndimin e karrierës së tij, por çfarë karrierë ka qenë? Djaloshi nga Vorhot mban rekordin e përfaqësimeve me kombëtaren holandeze, ka fituar Ligën e Kampioneve dy herë dhe është në rrugën e duhur për të fituar një Premier Ligë të tretë me Mançester Junaited. Gjithçka që ju bën të mendoheni është pse ai shpenzoi një kohë aq të gjatë tek Fulhemi? Tifozët e Junaited do të kishin dëshirë ta kishin pasur Van der Sarin shumë para vitit 2005 ai ka dëshmuar që ka qenë zëvendësuesi ideal i Shmaikel.

6. Iker Kasijas (Spanjë)

Është e lehtë të marrësh dhe të analizosh shkëlqimin e Kasijas, por duke u kthyer prapa në kohë dhe duke  bërë një përshkrim të karrierës së tij është e qartë që ai është që tani një prej më të mëdhenjve. Reali i Madridit ka qenë gjithmonë i aftë për të joshur më të mirin, ata kanë përzgjedhur Kasijas si numrin 1 që prej vitit 1999, kur ai ishte ende një adoleshent.
Akoma 29 vjeç, Kasijas ka një kontratë me klubin deri në 2017. Ai ka fituar tashmë dy Liga Kampionesh dhe pesë tituj të La Ligës. Në nivel ndërkombëtar ai ka qenë kapiten i Spanjës Kampione Bote në 2010 dhe asaj Kampione Europe në 2008, duke u bërë portieri i parë që e bën këtë gjë. Trashëgimia e Rikardo Zamorës duket në duar të sigurta.

7. Pat Xhenings (Irlandë e Veriut)

Xhenings filloi karrierën disi vonë dhe nuk kishte bërë ende një emër i famshëm në vitet e para të tij. Karriera e tij ndërkombëtare u shtri në një rekord: mori pjesë në 2 Kupa Bote, duke përfshirë edhe fushatën eliminatore të tyre përgjatë 22 viteve. Në atë kohë ai hoqi dorë nga tërheqja përfundimtare nga futbolli për të luajtur në Botërorin, Meksikë 86, ai ishte 41 vjeç dhe e mbylli me 119 pjesëmarrje me përfaqësuesen. Ai luajti për më shumë se 1000 ndeshje, duke përfshirë edhe ato me Arsenalin dhe Totenhemin. Duart e tij të mëdha ishin firma e tij dhe mallkimi i shumë sulmuesve.

8. Xhanluixhi Bufon (Itali)

Bufon rivalizon me Kasijas dhe Petr Çeh për të qenë portieri më i mirë për momentin, por në një vend me një traditë të gjatë në këtë fushë, numri 1 i Bufonit krahasohet me më të mirët. Fitimi i Çmimit “Lev Jashin” në vitin 2006 ishte përgjigja më e mirë për kritikët, pas rënies dramatike të Juventusit për shkak të “Kalçiopolit”. Bufon, një figurë karizmatike pa dyshime për dobësi, ka qenë besnik me “Zonjën e vjetër”, gjë kjo që e bëri portierin më të shtrenjtë në 2001 kur Parmës iu paguan 46.2 milion dollarë për të. Ai ia ka vlejtur çdo cent.

9. Hoze Luiz Çilavert (Paraguai)

Në rast se ka diçka që nuk pritet nga një portier, përveçse të bëjë ndonjë gabim, është të shënojë gol. Në karrierën e tij Çilavert ka prekur rrjetën e kundërshtarit me top jo më pak se 62 herë, duke përfshirë edhe 8 gola për kombëtaren paraguajane. Braziliani Roxherio Ceni mund ta ketë kaluar këtë rezultat dhe Rëne Higuita i Kolumbisë mund të ketë qenë një pritës i mirë, por Çilavert është pionieri i goditjeve të dënimit dhe penalltive, të cilat e kanë bërë një legjendë.

10.Mohamed Al-Daeia (Arabia Saudite)

Portierët janë të njohur për jetëgjatësinë e tyre dhe aftësinë për të performuar deri në të 40-at. Kjo e bën Al Daeian një të ri në moshën 36 vjeçare, por sauditi mban rekordin e numrit të pjesëmarrjeve ndërkombëtare. Një karrierë mbi 16 vjeçare për portierin e Lindjes së Mesme. Ai arriti shifrën e pabesueshme të 181 pjesëmarrjeve me përfaqësuesen. E ka nisur karrierën duke luajtur hendboll, Al Daeia luajti për tre Kupa Bote dhe ishte edhe në momentin kur Gjermania i shënoi 8 herë në vitin 2002.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»