Lajme Shqip Friday, 21 September 2012 14:39

Gazeta e njohur amerikane “New York Times” ka publikuar një artikull të gjatë rreth ndeshjes së futbollit Zvicër-Shqipëri, më saktësisht rreth pranisë së futbollistëve kosovarë në të dy kombëtaret dhe pamundësisë së tyre për të përfaqësuar Kosovën në arenën ndërkombëtare.

Shembulli konkret i këtij artikulli është Xherdan Shaqiri, një nga 9 futbollistët kosovarë që luajtën në këtë ndeshje. “Mesfushori 20 vjeçar i skuadrës së Bajern Mynih u rreshtua në mesin e fushës përkrah shokëve të kombëtares së Zvicrës, për ndeshjen kundër Shqipërisë. Himnet kombëtare u luajtën por Shaqiri nuk e këndoi himnin e Zvicrës. Flamujt në këpucët e tij, që përfaqësojnë Zvicrën, Shqipërinë dhe Kosovë, ishin një deklaratë më e fortë”, shkruhet në këtë artikull që tregon se edhe se si turma në stadium përbëhej 2/3 nga shqiptarë apo kosovarë.

Më pas, shkrimi vijon me përpjekjet e Kosovës për t’u njohur në arenën ndërkombëtare si në sferën politike, ashtu edhe në atë sportive, sidomos futbollin që vazhdon të mos njihet në arenën ndërkombëtare.

Reportazhi tregon edhe se si presidenti i Federatës Kosovare të Futbollit, Fadil Vokrri dhe Sekretari i Përgjithshëm, Eroll Salihu, kanë arritur të marrin firmat e futbollistëve kosovarë që luajnë për Zvicrën, në mënyrë që të dërgojnë një peticion në FIFA.

“Duhet të jemi të kujdesshëm me Federatën Zvicerane të Futbollit. Ne nuk duam që të dalim publikisht ende”, ishin fjalët e Salihut në telefon ndërsa organizonte takimin “sekret” në hotelin përfaqësues zvicerane. Rreth një orë më vonë, Shaqiri, Xhaka dhe Behrami nënshkruan peticionin në fjalë.

“Babai dhe nëna ime janë nga Kosova dhe emri im thotë qartësisht që nuk jam nga Zvicra por nga Kosova. Në mendjen time, kam menduar gjithmonë se do të luaj për Zvicrën”, thotë ai duke iu referuar faktit se në këtë vend u zbulua dhe u përmirësua talenti i tij si futbollist. Por tani gjërat kanë ndryshuar disi, pasi ekipi kombëtar kosovar mund të ekzistojë realisht.

“Aktualisht nuk ekziston kombëtarja kosovare, ajo nuk është në FIFA. Këtë radhë do të luaj për Zvicrën. Por ndoshta kur Kosova të jetë në FIFA, do të shohim se sa lojtarë shkojnë në këtë përfaqësuese. Për mua, aktualisht, nuk ekziston ky problem”, tha ai duke shtyrë gjithçka për të ardhmen.

Ndërkohë, më i gatshëm ka qenë Granit Xhaka, i cili për gazetën amerikane nuk e ka patur problem të përgjigjet se mund të luajë për Kosovën në të ardhmen.

“Sigurisht. Nuk e di se kur Kosova do të ketë një ekip kombëtar – pas 2, 3 apo 5 vitesh. Jemi tre lojtarë këtu që mund të luajmë për Kosovën. Për momentin luajmë me Zvicrën, por të shohim më vonë se çfarë do ndodhë”, kaq thënë ai për “New York Times”.

Gazeta amerikane shpjegon njëkohësisht se vendimi i FIFA-s për të lejuar zhvillimin e miqësoreve ndërkombëtare për Kosovën është ndërprerë nga reagimi i UEFA-s, që ndikohet nga Spanja e Rusia që kanë probleme territoriale, pa harruar këtu edhe Serbinë. (LajmeShqip.com)

Reportazhin e plotë e gjeni në:

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»