Lajme Shqip Friday, 10 August 2012 15:22

Ka kaluar vetëm një vit nga vdekja e këngëtares legjendare Amy Winehouse për shkak të varësisë së saj ndaj narkotikëve, dhe tani është ish-bashkëshorti i saj Blake Fielder-Civil që duket se rrezikon të përqafojë të njëjtin fat. 30 vjeçari ndodhet në gjëndje kome, në një luftë për të mbijetuar, edhe kjo pasojë e ovërdozës.

Sipas një intervistë nga The Sun, Aspin që është mamaja e djalit të tij 15 muajsh, tregon se Blake një natë më parë kishte qenë për të pirë me shokët dhe kur ishte kthyer në shtëpi dukej qartë që ishte i pirë. Sipas të dashurës së tij Aspin, Blake prej kohësh ishte mjaft mirë dhe madje të dy po diskutonin të martoheshin.

Mjekët nuk e kanë zbuluar ende se cila ka qenë substanca e konsumuar që i ka shkaktuar Blake-ut këtë gjëndje kome.

Fielder-Civil ka një histori të gjatë me abuzimin me substancat narkotike, të cilat janë dokumentuar mjaft mirë nga media gjatë dy viteve martesë me Winehouse. Në vitin 2008 në një intervistë ai pranoi se ishte ai që e kishte shtyrë Winehouse të provonte heroinën. Martesa e tyre që dukshëm bazohej në konsumimin e narkotikëve, ka qenë një marrëdhënie e stuhishme me dhunë fizike dhe arrestime të panumërta. Ata u divorcuan në vitin 2009. Po atë vit ai u njoh me Aspin gjatë qëndrimit të tij në një qendër rehabilitimi. Në vitin 2011 ai ra në burg me akuzën e vjedhjes dhe armëmbajtjes pa leje.

Pavarësisht problemeve të shumta që kanë pasur me Blake qëkurse ai u njoh me Amy-n, Mitch, babai i legjendës së muzikës ka bërë një deklaratë në Tweeter duke thënë: “Një lajm i tmerrshëm për Blake… Mos harroni, Amy e ka dashur atë! Prandaj ju lutem të gjithëve të luteni për rikuperimin e tij”. (LajmeShqip.com)