Lajme Shqip Wednesday, 23 March 2011 18:10

SHBA – Ylli i kinemasë botërore Elizabeth Taylor është shuar sot në moshën 79-vjeçare. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se vdekja e saj ka ardhur si pasojë e problemeve serioze me shëndetin. Gjatë viteve të fundit ajo vuante nga probleme kardiake. Sё fundmi ajo u kurua dhe nga një kancer në lëkurë dhe dy pneumoni.

Vdekja e aktores së njohur cilësohet si një prej humbjeve më të mëdha të Hollivudit.

CCN, USA Today, BBC dhe mjaft agjensi prestigjioze shkruajnë se lajmi i vdekjes është konfirmuar nga personeli i spitalit ku ajo kurohej prej kohësh në Los Angelos.

Sally Morrison, publiçisti i Taylor tha se në momentin e ndarjes nga jeta, pranë saj kanë qenë fëmijët  Michael Wilding, Wilding Christopher, Todd Liza, dhe Maria Burton.

Komentet e para të agjensive ndërkombëtare e cilёsojnë largimin e Taylor si mbylljen e një epoke në historinë e kinematografisë botërore. Karriera e saj prej 50 filmash dhe e njё mbёshtetёseje e madhe e luftёs kundra HIV/AIDS ka pёrfunduar.

“Ёshtё shuar ikona e Amerikёs, gjigandi hollivudian, akoma mё shumё kemi humbur njё qёnie njerёzore tё pakrahasueshme”, ёshtё shprehur kёngёtari Elton John. (LajmeShqip.com)