Lajme Shqip Sunday, 30 December 2012 16:55

TIRANE – 2012-a ishte viti i grupeve muzikore të djemve, një rikthim i lavdisë së kohës së grupeve ‘N Sync dhe Backstreet Boys. Grupi The Wanted, që u krijua nga provat në masë të muzikantëve, ishte i suksesshëm në Britani, por fitoi edhe më shumë famë kur menaxheri i Justin Bieber, Scooter Broën, filloi të punonte me ta.

Kënga ritmike “Glad you Came” bën pjesë në albumin e dytë “Battleground” dhe është shitur në tre milionë kopje vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një nga pjesëtarët e grupit, Max George fitoi përkohësisht një admiruese të re të flaktë” Lindsey Lohan.

Grupi One Direction, u mor në patronazh nga Simon Coëell, dhe hyri në histori në vitin 2012. Ata ishin grupi i parë britanik që kapën numrin një në klasifikim në Shtetet e Bashkuara me albumin e tyre të parë dhe turma adoleshentësh në gjithë botën u magjepsën me ta. “Live While You’re Young” e albumit të dytë të One-Direction “Take Me Home”, u bë kënga më e shitur para se të dilte në treg në histori. Tani ata kanë një biznes me vlerë prej 50 milionë dollarësh.

Disa mund ta pëlqejnë dhe disa mund të mos të duan ta dëgjojnë, por një nga këngët më të preferuara të vitit 2012 dhe që Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-Moon e quajti ‘një forcë për paqe në botë’ ishte “Gangnam Style” i yllit korean PSY.

Kjo këngë sensacionale që është parë një miliard herë në YouTube, ka si admirues artistët Britney Spears, Katy Perry, T-Pain, Nelly Furtado dhe Josh Groban. Videoja dhe humori i saj shërbyen si frymëzim për një milion parodi dhe e çuan këngën në numrin një të klasifikimit në mbi 30 vende.

“Vallëzimi si galop, ishte i famshëm në vitet ’80. Për 12 vjet në Kore, unë kam bërë poza të ndryshme të pazakonta vallëzimi. Unë nuk jam një artist i zakonshëm. Prandaj lëvizjet e mia të vallëzimit duken ndryshe. Fytyra ime është serioze, por vallëzimi nuk është serioz”.

Një sukses tjetër këtë vit ishte Payphone e albumit Overexposed të grupit Maroon Five. Kënga doli në krye të klasifikimit në mbi 30 vende.(LajmeShqip.com)