Lajme Shqip Wednesday, 11 May 2011 09:24

Keith Allen do tё debutojё filmin e tij tё shumёdiskutuar, “Vrasja e Paligjshme”, i cili nuk do tё shfaqet nё kinematё e Mbretёsisё sё Bashkuar.

“Vrasja e Paligjshme” ёshtё njё dokumentar i cili fokusohet nё ‘forcat e errёta’ tё kuadrit britanik qё kanё punuar pёr tё mbuluar tё dhёnat e vёrteta tё vdekjes sё Lady Dianës nё aksidentin me Mercedesin e zi, i cili u përplas me kollonat e tunelit të Almas në Paris, mbrëmjen tragjike të 31 gushtit 1997.

 

Vetё Allen e ka pёrshkruar si “hetim gjyqёsor tё hetimit gjyqёsor” dhe ka tёrhequr mjaft polemika pёr shkak tё ekspozimit tё fotografisё sё princeshёs sё vdekur, foto e marrё nga paparacёt pak momente pasi makina e saj u pёrplas nё njё tunel nё Paris. Deri tani fotoja nuk ishte publikuar ndonjëherë, të paktën jo në Angli. Është konsideruar shumë e dhimbshme për anglezët pamja e Princeshёs sё vdekur.  Vendimi për të mos e bërë publike ishte pёr tё evituar ndezjen e gjakrave të mbështetësve të saj. Tani vendimi është shkelur teksa pamjet do t’i tregohen të gjithë botës në dokumentarin “Unlawful Killing” i cili do të prezantohet në Kanë këtë të premte.

Allen thotё se ka zgjedhur tё mos e shfaqi dokumentarin e tij nё Angli pёr shkak se i ёshtё kёrkuar çensurimi i tij. Gjatё kёtij dokumentari janё marrё dёshmitё e shumё tё afёrmve tё ngushtё tё Princeshёs si  Tony Curtis, Howard Stern, Kitty Kelley, Mohamed Al Fayed (babai i Dodi-t, tё dashurit tё Dianёs), Piers Morgan dhe Michael Mansfield QC.

Dokumentari ёshtё njё “hetim mbi hetimin gjyqёsor”. Dhe kjo, jo pёrpara se tё ndodhte aksidenti fatal nё tё cilёn ndodhej Diana me Dodin, por pёr tё gjithё proçesin post-investigues; pёr tё gjithё ato njerёz qё ishin nё pozitё: gjyqtarё, politikanё, avokatё, shefa policie, shёrbime sekrete, madje edhe redaktorё gazetash, tё cilёt kanё mbrojtur interesat e shtetit.

“Kёto njerёz e dinё shumё mirё se çfarё pritet prej tyre kur interesat e shtetit janё nё kёrcёnim, kёshtu qё veprojnё nё pёrputhje me rrethanat duke minuar dёshminё dhe besueshmёrinё e dёshmitarёve, evidenca e tё cilave ёshtё kontradiktore me raportin/rrёfimin zyrtar,”pёrfundoi Allen.

Sigurisht qё ky dokumentar me imazhet e tij nuk do të priten mirë nga William dhe Harry, të cilët megjithatë nuk kanë dhënë asnjë deklaratë për të mos bërë publicitet për “Unlawful Killing”.