Lajme Shqip Monday, 08 October 2012 21:04

SARAJEVË – Piktori i njohur boshnjak, Mersad Berber u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare, bënë të ditur sot burime zyrtare vendase.

Berber ishte pjesë e artistëve më të famshëm bashkëkohorë dhe veprat e tij njiheshin në mbarë botën.

I lindur në Bosanski Petrovaç, në perëndim të Bosnjës, Berber vazhdoi studimet e larta në Akademinë e Arteve të Bukura në Ljubjanë, Slloveni.(LajmeShqip.com)