Lajme Shqip Wednesday, 11 April 2012 19:15

Tiranë – Komedia tragjike “Doktor Shuster” e Spiro Dunit, me protagonist Robert Ndrenikën, do të rikthehet në skenën e Teatrit Kombëtar këtë fundjavë.

Edhe pse ishte menduar që shfaqja e fundit të ishte në datën 8 prill, vepra e Dushan Kovacevic do të rishfaqet këtë të shtunë dhe të djelë.

Vepra e autorit Dushan Kovacevic është një rrëfim komik i marrëdhënieve të reja, të imponuara nga ndryshimet aktuale në shoqërinë postkomuniste, e cila u soll për publikun si një teatër metaforik. Drama zbulon thellësitë e skajshme të marrëdhënieve njerëzore në terrenin e krimit, të ndërvarura nga ndikimi i mafies, sikurse edhe paraqet jetën dhe mospërmbushjen e ëndrrave të personazheve kryesorë.

Në komedinë tragjike interpretojnë Artan Imami, Olta Gixhari, Flaura Koreta, Mir Sina dhe Ogert Islami. Shfaqja është një prodhim i Studios Teatrore “Po” dhe u shfaq premierë në 20 mars në skenën e madhe të TK-së.