Lajme Shqip Wednesday, 16 September 2015 11:41

Tri partitë opozitare janë mbledhur sot për të vendosur për hapat që do t’i ndërmarrin për t’i kundërshtuar marrëveshjet me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi

Liderët e tri partive gjatë një konference kanë thënë se prej të premtes do të fillojnë organizimin e nënshkrimit të një peticioni në gjithë territorin e Kosovës kundër marrëveshjeve të arritura me Serbinë në Bruksel dhe kundër demarkacionit me Malin e Zi.

Po ashtu, opozita është duke u mobilizuar dhe sigurojnë se shumë shpejt do të ketë edhe protesta e demonstrata, përcjell Gazeta Express. Sidoqoftë, liderët e opozitës ende nuk kanë një datë për mbajtjen e protestës.

Lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj ka thënë se partia e tij bashkë me Vetëvendosjen e Nismën pret që t’u bashkohen edhe grupet e tjera të shoqërisë për t’i kundërshtuar këto marrëveshje dhe të kërkohet të heqet dorë nga marrëveshjet e nënshkruara.

Në anën tjetër, Fatmir Limaj ka thënë se tani është shpresa e fundit për ndryshimin e gjendjes në vend. Sipas tij, kjo është hera e parë që në Kosovë kemi një opozitë të bashkuar për ta ndalur, siç ka thënë ai, të keqen që po i shkaktohet vendit.

“Kosova nuk ka as parlament kredibil sepse atë e ka shkatërruar ky koalicion qeverisës”, ka thënë Limaj, duke shtuar se Qeveria e Kosovës duhet të dorëhiqet sa më shpejtë.

Limaj ka kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe largimin sa më të shpejtë të qeverisë.

Në konferencë kanë folur liderët e tri partive, Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj.