Lajme Shqip Tuesday, 22 January 2013 16:40

Tirane – Aleanca Kuqezi së bashku me studentë nga Presheva që studiojnë në Tiranë kanë marrë angazhimin të rindërtojnë në Preshevë monumentin e heronjve të UCPMB-së.

Ne takim qe Kreshnik Spahiu pati me te rinjte nga lugina e banuar nga shqiptaret ne Serbi, u tha se do t’u behet thirrje shqiptareve te bashkohen sa me shume ne udhetimin drejt Presheves per te rivendosur monumentin.

“Ta rindërtojmë monumentin e lirise dhe demokracise atje ku na e shemben vandalët serbë, jo vetëm në Preshevë, por edhe në Prishtinë, Tiranë, Tetove dhe ne te gjithe trevat etnike shqiptare. Mesazhi i Daçiç, se eshte gati të bisedoje me Tiranen per shkembime territoresh, se nuk njeh Kosoven dhe hedh ide te pakicave te serbeve ku jetojne, duhet te marre pergjigjen e merituar, jo vetem nga 10 milione shqiptare, por Daçiç do të ketë të njëjtin fat me Millosheviçin”, tha Spahiu.

Kreu i Aleancës akuzoi Kryeministrin Berisha per bashkëpunim me Beogradin se i ka dhuruar për 1 euro Beogradit dhe mafias serbe daljen në Adriatik, nëpërmjet sekserit Damir Fazlliç dhe i ka dhuruar kompanive serbe disa sektor strategjik dhe pasuri kombëtare të shqiptarëve. (T.CH/LajmeShqip.com)