Lajme Shqip Tuesday, 27 August 2013 16:28

Bruksel – Kanë vazhduar takimet me ndërmjetësimin e Baroneshës Ashton në përpjekje për të arritur marrëveshje për temat e mbetura të dialogut siç janë telekomunikacioni energjia dhe implementimi i marrëveshjeve të arritura deri më tani.
Maja Kocijancic sapo ka njoftuar se takimi Ashton – Thaçi -Dacic sapo ka vazhduar.
Por nga Brukseli bëhet e ditur se Thaçi dhe Dacic për herë të parë në kryeqytetin europian kanë realizuar edhe një takim bilateral, ku nuk ka qenë e pranishme Përfaqësuesja e Lartë.

Fillon takimi Thaçi-Dacic

Ka filluar raundi i ri i bisedimeve që po zhvillohen në Bruksel mes dy kryeministrave Thaçi-Dacic me ndërmjetësinë e baroneshës Catherine Ashton, ka njoftuar në një komunikatë për shtyp zëdhënësja e Ashton, Maya Kocijancic.
Sipas medieve temë e diskutimit do të jetë pamja e fletëvotimeve dhe çështja që ka të bëj me Energjinë dhe Telekomin.
Ashton, ashtu si herëve të tjera ka mbajtur takime të ndara me dy kryeministrat.
“Zgjedhjet do të jenë historike, meqë do të zhvillohen në gjithë territorin e Kosovës, pra edhe në pjesën veriore të vendit ku serbët përbëjnë shumicën”, u ka thënë Thaçi gazetarëve në Bruksel./express/