Lajme Shqip Thursday, 13 September 2012 09:06

Tiranë – Re të zeza në qiellin e Tiranes. Per me shume per politiken shqiptare dhe ne vecanti mazhorancen ne pushtet. Per here te pare Bashkimi Evropian dergon me mision ne Shqiperi shefin e Agjencise Kunder Krimit te Organizuar, nje institucion qe gjurmon kriminalitetin mafioz te lidhur me tentakulat e politikes. Fakti se Shqiperia po mbahet prej disa vitesh peng i politikes ne rrugen e anetaresimit, transakzionet miliarda euro qe behen nepermjet koncesioneve, shitjes, trafiqeve te panumerta te droges qe eshte kthyer si ne nje sherbim taksi, kane mjaftuar qe te zbarkoje kreu i SOCA.

Ndoshta nje prej shkaqeve te fuqishme mund te jete edhe shitja e Albpetrol, ku krimi nderkombetar mund te kete evaduar ne Tirane per te kryer operacionin e radhes ne shifren 1 miliarde euro. Dhe meqenese prapaskena eshte politike, per kete shkak Ian Milne po viziton edhe vendin tone, duke ndjekur gjurmet e ketij transaksioni mafioz. Nga burime te besueshme mesohet se METE eshte trembur dhe njekohesisht perfaqesuesit e saj Haxhinasto dhe Meta. E njejta gje per Berishen, qe dyzohet mes fakteve se kush qendron pas konsorciumeve, duke dhene sinjalet e anulimit te tenderit. Nese parate do qarkullonin, atehere kjo do ishte nje prove e forte ne duart e Brukselit, qe mund t’i conte pas hekurave politikanet e perzier shqiptare.

Takimi me Ina Ramen

Prokurorja e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë, Ina Rama, zhvilloi sot një takim me drejtorin për Evropën të SOCA (Agjencia kundër Krimit të Organizuar), Ian Milne, i cili zhvilloi një vizitë ne Tiranë. Gjatë takimit, Ina Rama bëri një pasqyrë të punës së Prokurorisë në luftën kundër krimit të organizuar, terrorizmit, krimit ndërkufitar, trafiqeve të të gjitha llojeve e pastrimit të parave, të sigurimit të kufijve si dhe rolin e prokurorisë në zbatim të këtyre angazhimeve.

Një vëmendje e madhe gjatë takimit iu kushtua çështjes së krimit të organizuar dhe trafiqeve dhe bashkërendimit të punës në kuadër rajonal dhe më gjerë mes institucioneve që janë të angazhuar në luftën kundër këtyre fenomeneve.
Drejtori për Evropën i SACA, Milne, vlerësoi bashkëpunimin me Prokurorinë Shqiptare dhe theksoi se arritjet e deritanishme  shërbejnë në  rritjen e angazhimit të mëtejshëm në shkëmbimin e informacioneve dhe bashkërendimin më të gjerë në të ardhmen.

Takimi Noka-Milne

Takim Ian Milne ka pasur edhe me ministrin e Brendshëm, Flamur Noka, i cili i shprehur z. Milne konsideratat më të larta për bashkëpunimin shumplanësh. “Ekspertiza dhe kontributi që Mbretëria e Bashkuar ka ofruar nëpërmjet misionit PAMECA 3, për fuqizimin dhe modernizimin e Policisë Shkencore dhe trajnimin profesional të ekspertëve respektivë, ka qenë shumë dobiprurëse për strukturat tona”, theksoi ministri i Brendshëm Noka, duke shtuar se “Shqipëria ka shënuar arritje shumë pozitive në luftën kundër krimit të organizuar, sekuestrimit të aseteve të krimit, trafikut të qenieve njerëzore, apo në nxjerrjen e vendit tonë përfundimisht nga harta e vendeve tranzit të drogave të forta”.

Nga ana e tij z. Ian Milne, shprehu vlerësimet më të mirë për bashkëpunimin e deritanishëm me Ministrinë Brendshme dhe Policinë e Shtetit në veçanti. Në mbyllje të takimit, si ministri Noka ashtu edhe dy zyrtarët e lartë britanikë, shprehën bindjen e plotë se marrëdhëniet bilaterale do të vijojnë me më shumë intensitet, duke parë mundësinë që të shtrihet edhe në drejtime të reja, me interes të përbashkët.(LajmeShqip.com)