Lajme Shqip Monday, 11 February 2013 16:20

Tiranë – Ish- të përndjekurit politikë kanë vazhduar protestat e tyre të zakonshme përpara kryesisë së Kuvendit.

Meqë për ta është bërë jashtëzakonisht e vështirë që të afrohen pranë ndonjë politikani për t’i gjuajtur me vezë, të përndjekurit kanë vendosur që të gjuajnë me vezë fotografitë e presidentit Bujar Nishani, kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli, Kryeministrit Sali Berisha dhe Ministrit të Financave, Ridvan Bode.

Skënder Tufa, ish- koordinator i grevës së urisë, tha se në këtë vend sundon një neodiktaturë. Ai ka bërë thirrje për protesta mbarëpopullore kundër qeverisë.

“Për këto të drejta janë sakrifikuar shokët tanë,” tha Tufa.

Edhe pse kanë kaluar gati 5 muaj nga greva e urisë së ish-të përndjekurve politik, grevë e cila u mbyll me humbjen e jetës së ish- grevistit Lirak Bejko, serish nuk ka një reagim nga qeveria shqiptare për të zgjidhur kërkesat e kësaj kategorie.(T.O/LajmeShqip.com)