Lajme Shqip Monday, 07 January 2013 19:33

Prishtine – Takimi i radhës në nivel komisionesh për persona të pagjetur ndërmjet Kosovës e Serbisë do të mbahet në Prishtinë, por nuk është caktuar ende data për këtë takim, njoftuan përfaqësues të komisionit kosovar.

Gjatë vitit 2012 ishin mbajtur tri takime ndërmjet komisioneve përkatëse të të dyja palëve, ndërsa shpresat për intensifikimin e punës u rritën tek pala kosovare pas takimit të tretë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe homologut të tij serb, Ivica Daçiq.

Në komunikatën e lëshuar për këtë takim nga ndërmjetësuesja e dialogut, shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, thuhej se “të dy kryeministrat janë pajtuar të shtojnë bashkëpunimin ndërmjet komisioneve përgjegjëse për persona të pagjetur”.

Por, anëtari i Komisionit për Persona të Pagjetur dhe shef i delegacionit teknik për këtë çështje, Pajazit Nushi, tha se nuk pret ndonjë “mrekulli” nga gatishmëria e të dy liderëve.

“Nuk presim ndonjë mrekulli të këtyre bisedave ndërmjet kryeministrit të Serbisë Daçic dhe të kryeministrit të Kosovës zotëri Hashim Thaçi. Me siguri çështja do të intensifikohet, por rezultatet e saja i presim më vonë se sa që është durimi ynë për të ardhur deri në finalizimin e kësaj çështjeje”, tha ai.

Përfaqësuesit e organizatave për të drejtat e njeriut në Prishtinë parashikuan procese të gjata dhe të ndërlikuara që do të nisnin me hapjen e çështjes së zhdukjes së personave gjatë luftës së në Kosovë.

Behxhet Shala, Drejtor ekzekutiv i Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut u shfaq pesimist për intensifikimin e punës së komisioneve për të pagjetur të të dyja palëve në këtë fazë.

“Edhe në Serbi edhe në kosovë ka persona të cilët në rrethana normale do të duhej të jepnin llogari për ata të cilët sot llogariten si të pagjetur-qofshin shqiptar, serbë, romë dhe të tjerë. Në këtë fazë të procesit të bisedimeve politike Kosovë-Serbi nuk do të intensifikohet çështja e të pagjeturve, sepse ajo hapë plagë të vjetra. Ajo kërkon pastaj përgjegjësi për ata të cilët do t’i japin informacionet apo do të ishin bashkëpunues në këtë proces”, tha ai.

Shef i delegacionit teknik për të pagjeturit, Nushi, tha se megjithatë do të këmbëngulet në bashkëpunimin e autoriteteve serbe në çështjen e të zhdukurve në Kosovë.

Ai paralajmëroi se do të insistohet që temë kryesore e takimit të radhës me delegacionin serb të udhëhequr nga Velko Odalloviq të jetë çështja e varrezës masive në afërsi të Rashkës.

“Në agjendën numër një të bisedave me Serbinë këtë vit do të jetë çështja e identifikimit të plotë të varrezës masive afër Rashkës, për të cilën Prokuroria për Krime të Luftës në Serbi ka dhënë deklaratë publike. Sipas kësaj deklarate, në këtë varrezë masive duhet të gjinden rreth 250 trupa të shqiptarëve”, tha Nushi.

Takimet e komisioneve për të pagjetur ndërmjet Kosovës e Serbisë ndërmjetësohen nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar.

Afro 14 vite që nga paslufta në Kosovë mbesin të zhdukur më se 1.700 persona. (REL/LajmeShqip.com)