Lajme Shqip Monday, 21 March 2011 09:36

Prishtinë –

 

“Express”

RIORGANIZIMI EUROPIAN

Catherine Ashton do të propozojë emërimin e një emisari të ri të BE-së në Kosovë. Më së shumti gjasa për këtë post ka austriaku Stefan Lehne.

Tituj të tjerë:

Privatizim ose kolaps – Në Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve 2011-2013, Qeveria nuk ka lënë asnjë opsion për Korporatën Energjetike të Kosovës, pos privatizimit.

Rregulla të reja në Qeveri

Dështim i paralajmëruar?

Koment – Kush ka frikë nga regjistrimi?

 

“Kosova Sot”

DIALOG PA KOSTO

BE-ja nuk e qartëson axhëndën e procesit të integrimeve për Kosovën – Bisedimet Prishtinë-Beograd do të vazhdojnë më 25 dhe 26 mars në Bruksel.

Tituj të tjerë:

Thithja e investimeve të huaja, ekspertët skeptikë

Kurti: Fletarrestimi për Limajn në mbrojtje të Thaçit Regjistrimi i popullsisë – Gjithçka gati për 1 prill Editoriali – Një neglizhencë e pashoqe për rrugët

 

“Bota Sot”

NDRYSHIMET KUSHTETUESE, PENG I VOTËS SË DYFISHTË TË PAKICËS SERBE!

Ndryshimi i sistemit zgjedhor implikon ndryshimin e Kushtetutës Tituj të tjerë:

Uoren Kristofer, mbështetësi i vendosur i paqes

Kurti: Serbia duhet të na i paguajë dëmet e okupimit dhe të luftës – Pse Vetëvendosje kundërshton dialogun Tahiri, nuk shkelim vijat e kuqe – A ka axhendë të bisedimeve?

Buja: “Sistemi i arsimit në Kosovë në pajtim me Kushtetutën e vendit”

Opinioni i pakthyeshëm – Editoriali

 

“Koha Ditore”

DIPLOMACIA KOSOVARE ME NDIKIM MINIMAL NË ÇËSHTJET E SIGURISË MPJ-ja ende nuk e sheh të udhës angazhimin e personelit të specializuar për siguri nëpër ambasadat e Kosovës Tituj të tjerë:

Kryetari i Graçanicës s’e mbështet thirrjen e Bogdanoviqit për bojkot të regjistrimit Qeveria dhe Presiedenca mbështesin sulmet mbi Libinë Qeveria ndan 50 milionë euro për ndërmarrjet publike Sindikalistët kërkojnë 250 euro pagë minimale Projektligji për Prishtinën i dërgohet Kuvendit në shtator Pallatit të Operës i përsëritet buxheti i 2010-s

 

“Zëri”

AAK NË UDHËKRYQ

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po vuan mungesën e “të zotit të shtëpisë” dhe si e tillë po rrezikohet nga “klandestinizmi politik”

Tituj të tjerë:

Pacolli viziton Tiranën

EDULEX “copy paste” UNMIK

Edhe KFOR-i përgjegjës për veriun

Editoriali – FMN nuk grith

Opinone – Shihemi në Tiranë

 

“Epoka e Re”

E NIS ME SHQIPËRINË

Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, sot arrin në Tiranë Tituj të tjerë:

Ia bëjnë terr Gadafit – Fuqitë e maëdha euroatlantike i kanë vazhduar sulmet ajrore mbi Libinë Ky është projektbuxhet për forcimin e shtetit Arrestimet, fryt i hetimeve serbe

 

“Infopress”

ARRESTIMET, PËRGJEGJËSE INSTITUCIONET

Vazhdojnë reagimet kundër arrestimeve të ish-pjesëtarëve të UÇK-së Tituj të tjerë:

Shqipëri dhe Kosova kanë përshëndetur vendimin për fillimin e operacioneve ushtarake ajrore, kundër regjimit të Gadafit në Libi AAK-së po i ik koha Shembulli i mirë i Limajt – Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka vlerësuar lart gatishmërinë e Fatmir Limajt për t’u përballur me drejtësinë Arrestimet e EULEX-it për ta mbrojtur Thaçin – Arrestimet e fundit të disa ish-pjesëtarëve të UÇK-së si dhe fletarrestimin ndaj deputetit Limaj, nga ana e EULEX-it, Albin Kurti i sheh si mbrojtje ndaj kryeministrit Thaçi Serbia mban të pezulluar korridorin ajror

 

“Tribuna shqiptare”

A GJYKOHEN ÇLIRIMTARËT?

EULEX-i arreston çlirimtarët, kriminelët lihen të lirë Tituj të tjerë:

“Pacolli 2”, lënda gati, nënshkrimet askund!

Fillon evakuimi i shtetasve kosovarë nga Jemeni Ivanov mbledh prapë liderët politikë Çmimi i bukës (nuk)rritet

 

“Lajm”

MILIONAT E PLAÇKITUR NGA KUSURI

Tituj të tjerë:

Vizitorët e dhunshëm

Përkrahet intervenimi në Libi

Komuna përplaset me AKP-në

Hysi e zvogëloi disatancën