Lajme Shqip Thursday, 04 July 2013 09:07

Prishtinë – (E plotësuar) Me 70 vota për, 21 kundër dhe 2 abstenime nuk ka arritur të kaloj në lexim të parë ky projektligj, pasi që janë dashur 2/3 e votave të deputetëve.

3,PDKShaip Muja,PDK,Yes

5,PDKElmi Recica,PDK,Yes

6,PDKLatif Gashi,PDK,Yes

8,PDKZenun Pajaziti,PDK,Yes

9,PDKBehar Selimi,PDK,Yes

10,PDKXhavit Haliti,PDK,Yes

11,PDKFadil Demaku,PDK,Yes

12,PDKIdriz Vehapi,PDK,Yes

13,PDKAdem Grabovci,PDK,Yes

14,PDKFatmir Xhelili,PDK,Yes

15,PDKHalit Krasniqi,PDK,Yes

16,PDKRame Vataj,PDK,Yes

17,PDKRamiz Ladrovci,PDK,Yes

19,PDKSala Berisha-Shala,PDK,Yes

20,PDKBlerta Deliu-Kodra,PDK,Yes

23,PDKLumnije Morina,PDK,No

24,PDKSalihe Mustafa,PDK,Yes

25,PDKXhevahire Izmaku,PDK,Yes

27,PDKSafete Hadergjonaj,PDK,Yes

29,LDKIsmet Beqiri,LDK,Yes

30,LDKArben Gashi,LDK,Yes

31,LDKKimete Bytyqi,LDK,No

32,LDKLutfi Haziri,LDK,Abstain

33,LDKNaser Osmani,LDK,Yes

34,LDKAnton Quni,LDK,Yes

35,LDKHashim Deshishku,LDK,Yes

37,LDKBahri Thaqi,LDK,Yes

39,LDKSkender Hyseni,LDK,Yes

40,LDKVjosa Osmani,LDK,No

41,LDKArmend Zemaj,LDK,No

42,LDKImri Ahmeti,LDK,Yes

43,LDKHaki Demolli,LDK,Yes

44,LDKSalih Morina,LDK,Yes

45,LDKNazane Breca,LDK,Yes

46,LDKSadri Ferati,LDK,Yes

47,LDKRita Hajzeraj-Beqaj,LDK,Yes

48,LDKTeuta Sahatqija,LDK,Yes

49,LDKLirije Kajtazi,LDK,Yes

50,LDKLutfi Zharku,LDK,Yes

51,LDKHykmete Bajrami,LDK,Yes

52,LDKSali Asllanaj,LDK,Yes

53,LDKAferdita Berisha-Shaqiri,LDK,Yes

55,VVAlbin Kurti,VV,No

56,VVFlorin Krasniqi,VV,No

57,VVGlauk Konjufca,VV,No

58,VVRexhep Selimi,VV,No

60,VVLiburn Aliu,VV,No

61,VVAlbana Fetoshi,VV,No

62,Pa GPAgim Kuleta,LB,No

63,VVVisar Ymeri,VV,No

64,VVAfrim Kasolli,VV,No

65,VVAlma Lama,VV,No

66,Pa GPAurora Bakalli,LB,No

67,VVAlbana Gashi,VV,No

68,VVAlbulena Haxhiu,VV,No

69,KKRUke Rugova,AAK,Yes

70,AAKDaut Haradinaj,AAK,Yes

71,AAKDonika Kadaj-Bujupi,AAK,Yes

72,AAKBlerim Shala,AAK,Yes

75,AAKArdian Gjini,AAK,Yes

76,AAKBurim Ramadani,AAK,Yes

80,Pa GPMuhamet Mustafa,AKR,No

81,Pa GPEmin Gerbeshi,,No

82,KKRMyzejene Selmani,AKR,Yes

83,KKRSevdije Lama,AKR,Yes

84,SLSPetar Miletic,SLS,Yes

85,ZBGoran Marinkovic,ZB,Yes

86,SLSJelena Bontic,SLS,Yes

87,SLSJasmina Zivkovic,SLS,Yes

88,ZBBiserka Kostic,ZB,Yes

90,SLSSasa Milosavljevic,SLS,Yes

91,ZBVesimir Savic,ZB,Yes

95,6+Mufera Sinik,KDTP,Yes

96,6+Rasim Demiri,VAKAT,Yes

97,6+Duda Balje,VAKAT,Yes

98,ZBSasa Djokic,ZB,Yes

99,KKRDanush Ademi ,PDAK,Yes

100,ZBEtem Arifi,ZB,Yes

102,ZBHamza Balje,ZB,Yes

103,AAKXhevdet Neziraj,IRDK,Yes

104,SLSMurselj Haljilji,GIG,Yes

105,6+Allbert Kinolli,PREBK,Yes

106,PDKHydajet Hyseni,PDK,Abstain

108,PDKNait Hasani,PDK,No

109,PDKArsim Bajrami,PDK,Yes

110,PDKBerat Buzhala,PDK,Yes

111,PDKKurtan Kajtazi,PDK,Yes

112,PDKValbona Dibra,PDK,Yes

115,KKRSuzan Novoberdaliu,AKR,No

116,ZBBoban Todorovic,ZB,Yes

117,AAKBali Muharremaj,AAK,Yes

118,6+Fikrim Damka,KDTP,Yes

119,ZBMilivoje Stojanovic,ZB,Yes

 

***

Debati për Projektligjin e Amnistisë ka ngjallur debate të ashpra në Kuvendin e Kosovës. Partitë opozitare si LDK dhe AAK e kanë përkrahur në parim Projektligjin, me kusht që të bëhen disa ndryshime në lexim të dytë.

Fillimisht zëvdnëskryeministri dhe ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, gjatë prezantimit të Projektligjit para deputetëve, ka thënë se ai nuk amneston vrasësit.

Kuçi u është përgjigjur debateve të fundit, duke thënë se rasti i Enver Zymberit dhe Selver Haradinajt, nuk përfshihet në këtë amnisti.

“Këtu nuk përfshihet asnjë vrasje apo lëndim i personave zyrtar. Nuk përfshihet rasti i Enver Zymberit apo Selver Haradinajt”, ka thënë veç tjerash Kuçi.

Ndërkaq Haki Demolli nga LDK ka thënë se kjo parti e përkrahë në parim Projekligjin duke shtuar se ai duhet të pësojë disa ndryshime. Për LDK-në sipas tij, është shqetësuese që në këtë Projektligj është përfshirë një numër i madh i veprave penale. Ngjashëm mendojnë edhe deputetët e AAK-së, të cilët thanë se kjo parti përkrahë projektligjin, me kusht që të ketë përmirësime në të.

E Vetëvendosje është kundër projektligjit, ku në emër të kësaj partie, Albulena Haxhiu tha se ligji ka për qëllim amnistimin e kriminelëve në veri dhe qeveritarët e korruptuar. 

 

Beqiri-Thaçit: I vetëm mund ta bësh komunë edhe Burojën

 

Prishtinë –  Në mbledhjen e sotme të Kuvendit të Kosovës  debatet më të ashpra u zhvilluan rreth Ligjit për caktimin kufijve komunalë. Në debatin në vijim u tha se caktimi i kufijve komunalë tani është i dëmshëm pas caktimit të datës së zgjedhjeve lokale nga presidentja e vendit Atifete Jahjaga  për 3 nëntor. 

Por kahun e debatit e ndryshoi krejtësisht kur para foltores së Kuvendit doli kryeministri Thaçi i cili tha se bëhet fjalë për marrjen vendimit për themelimin e dy komunave të reja në Rogovë, në Gjonaj e më pas edhe në Kodër të Trimave, raporton koha. 

Kundër propozimit të kryeministrit u ngri kryetari Grupit parlamentar të LDK –së Ismet Beqiri i cili i tha kryeministrit Thaçi se ju mund të vendosni për formim komunash në Burojë e Komoran e Tophane, por në këtë votim nuk do të marrë pjesë LDK-ja. 

Pas këtij insistimi Projekt ligji për formimin komunave të reja, me propozim të Hashim Thaçit. 

Seanca po vazhdon punimet për miratimin e Ligjit për Amnsti.  

 

Shqyrtohet projektligji për amnisti, protestë para Kuvendit 

Prishtinë -( E plotësuar) Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, përmes një aksioni para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, kanë kundërshtuar projektligjin për amnisti, i cili pritet të shqyrtohet sot në Kuvend.

Akivistët e kësaj lëvizje kanë shfaqur shpresën se “ka deputetë që kanë ndërgjegje” dhe do të mundësojnë që të mos bëhen 80 vota për kalimin e ligjit.
Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka thënë se ky projekt-ligj tregon pasojat e para të marrëveshjes së arritur me Serbinë.
“Me këtë ligj po amnistohen dy grupe. Njëri janë të gjitha krimet që janë kryer nga strukturat ilegale në veri, si: djegia e pikave kufitare dhe gjithçka që është bërë në emër të dëmtimit të shtetit të Kosovës – pra, do të lirohen të gjithë ata kriminelë dhe nuk do të ndiqen penalisht. Në këtë emër të aminstimit kemi edhe grupin e dytë, që janë uzurpimi i pronës së paluajtshme, sulmi ndaj personave zyrtarë… Shihet se këta deputetë kanë dashur t’i amnistojnë kriminelët e tyre”, është shprehur Ahmeti.
Për miratimin e Ligjit për Amnistinë në Kuvendin e Kosovës, do të nevojiten dy të tretat e votave të deputetëve.
Ligji për Amnistinë thuhet se rregullon kushtet dhe procedurën me të cilën jepet amnisti për personat që janë dënuar për një vepër penale, personat që janë nën ndjekje penale për vepra penale, apo personat që mund të jenë objekt i ndjekjes penale për veprat penale, të kryera para 20 qershorit të vitit 2013, brenda territorit që tani përbën Republikën e Kosovës.

 

KDI: Ligji i amnistisë në favor të politikanëve

 

Instituti Demokratik i Kosovës është e shqetësuar me përmbajtjen e ‘Projektligjit për Amnistinë’ i cili është planifikuar për miratim në lexim të parë, në seancën e nesërme plenare të Kuvendit të Kosovës.

Në një komunikatë për medie KDI konstaton se përmbajtja e tillë e këtij projektligji është në kundërshtim të plotë me interesat e qytetarëve të Kosovës dhe cenon sigurinë nacionale dhe interesin publik në Kosovë.

“Qeveria e Kosovës përkatësisht Ministria e Drejtësisë si sponzoruese e këtij projektligji, po tenton që përmes këtij projektligji të amnistojë një numër të madh të personave me precedente penale që janë pjesë e strukturave politike, institucionale apo edhe në pozita të larta publike”, thuhet në komunikatëne KDI-së.

“Qeveria e Republikës së Kosovës po ashtu ka paraparë që kategori të veprave penale që do t’i nënshtrohen amnistisë të jenë edhe shumë vepra penale apo krime ordinere si: vjedhja, fajdeja, haraçi, etj, e të cilat kanë dëmtuar rëndë jetën e qytetarëve të Kosovës që nga paslufta e deri më tani. Gjithashtu amnistia e veprave penale që lidhen me krimet ekonomike, janë mesazhe tejet të dëmshme dhe të rrezikshme për shoqërinë tonë”, thuhet tutje në këtë komunikatë.

Sipas KDI-së, e cila është edhe bartëse e Amnesty International Kosova, duke u nisur nga fakti se ky projektligj, “është kundër interesave të qytetarëve të Kosovës dhe kundër përpjekjeve për ndërtimin e shtetit ligjor”, KDI iu bën thirrje të gjithë deputetëve të Kuvendit të Kosovës që mos ta votojnë këtë projektligj dhe të njëjtin t’ia kthejnë qeverisë për ripunim.

 

***

Kuvendi i Kosovës pritet të miratojë sot Ligjin për Amnisti, i cili buron nga Marrëveshja e Brukselit.

Projekt-ligji ka nxitur reagimin kundër të një pjese të opozitës, të analistëve dhe shumë qytetarëve.

Këta të fundit kanë paralajmëruar për sot protesta para Kuvendit të Kosovës.