Lajme Shqip Tuesday, 27 November 2012 13:59

TIRANË– Vetëm një ditë na ndan nga jubileu i madh, ku të gjithë shqiptarët do kenë mundësinë të kremtojnë së bashku 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Urime te shumta drejtuar shqiptareve me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, kanë ardhur nga shumë vende të botës, ndërsa sot këtyre urimeve iu është bashkuar edhe sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Klinton.

Festa ka filluar tashmë në çdo qytet shqiptar, ndërsa flamuri ynë kombëtar ka mbuluar rrugët, sheshet dhe ballkonet. Tirana dhe Vlora do jenë dy qendrat kryesore të kremtimit të festës.

Sipas axhendës së qeverisë, sot në orën 18:00 në Vlorë do të nisin zyrtarisht festimet, që do të zgjasin më shumë se 27 orë. Në qendër të qytetit do të mbahet koncert festiv me pjesëmarrjen e trupave artistike nga vendi. Ndërsa në orën 19:30, kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, ka ftuar një numër të madh personalitetesh, përfshi deputetë e ministra.

QOSJA: VLORËS KURRË S’DO JA MARRË NJERI ROLIN HISTORIK
13:29 Shkrimtari Rezhep Qosja ëhstë shprehur i lumtur për nderin e madh që Qyteti i Flamurit i bëri me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë.

“E falenderoj kryetarin e Bashkisë vsëe Vlorës Shpëtim Gjika për ftesën që të marrë pjesë në këtë kremtim historik dhe në të njëjtën kohë e përshëndes kolegun tim Pëllumb xhufi për fjalët e bukura dhe më të mira se i meritoj e përshëndes kryetarin e PS të shqipërisë, dhe kolegun tim Edi Rama. Ju përshëndes të gjithëve ju që jeni këtu dhe ju të gjithë bashkëkombësve tonë kudo qofshi jua uroj ditën e madhe të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Ndihem i priviligjuar për nderimin që më bëhen, duke u shpallur qytetari nderi në 100 vjetorin e pavarësisë në Vlorë. Për cdo shqiptarë që e don popullin që i takon dhe që e don Shqipërinë dhe e quanim nëna Shqipëri nuk mund të ketë nderim më të madh sa të shpallet qytaret nderi nga Vlora. Ky është nderim që kuptimëson jetën e të nderuarit dhe e obligon të nderuarin me këtë titull,- tha Qosja. 

Në fjalën e tij të gjatë, shkrimtari duke iu rikthyer historisë së artë në të cilën plaku i urtë i Vlorës dhe Rilindasin luftuan me penë dhe me pushke për shpallje e Pavarësisë, kritikoi përpjekjet aktuale të cilat duan të zbehin rëndësinë historike që ka qyteti ku më 28 Nëntor të 912 u shpall Pavarësisa.

“Tani 100 vjet në 28 Nëntor shqiptarët nuk mblidhen dhe festojnë as si toskë as gegë, as si katolik apo mysliman, në Vlorë shqiptarët mblidhen dhe kremtojnë vetëm si shqiptarë. Mblidhen dhe kremtojnë si shqiptarë të bashkuar që pashmangshmërisht do e bëjnë Shqipërinë e bashkuar, Shqipërinë për të cilën votuan delegatët e Vlorës dhe ishte ideali i tyre. Këhtu ishte 99 vitet e shkuara, kështu do jetë 10 0 vitet e ardhshme dhe gjithmonë. Kështu do jetë deri sa të jetë Vlora dhe Vlora do jetë gjithmonë. Këtë rol të madh historik kombëtar Vlorës nuk do mund t’ja marrë kush kurrë, ama kurrë. Këtë rol të madh historik Vlorës ia ka dhuruar historia dhe gjeografika dhe e kanë në mendje dhe në zemër të gjithë atdhetarët shqiptarë” theksoi Qosja.

VLORË, NDEROHET REXHEP QOSJA DHE JOHN WITHERS
Ora 13:19 Qyteti i Flamurit, Vlora ka nderuar sot me titullin “Qytetar nderi” shkrimtarin Rexhep Qosja dhe ish-ambasadorin e SHBA-ve John Withers.

DETAJE NGA FESTA NESËR NË TIRANË
Ora 12:52- News 24 zbardh detaje nga festimet që do të mbahen nesër në kryeqytet me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë. Pritet që pas paradës së ushtisë, kryeministri Sali Berisha dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaci do të mbajnë fjalën e rastit.

Ndërsa në aktivitetin e zhvilluar në Palatin e Brugadave do të përshëndesin krerët e shtetit, Presidenti Bujar Nishani dhe Atifete Jahjaga. Me këtë rast, do të përshëndesë edhe Kryetar i Partive Popullore Evropiane, Wilfred Martnes.

PËLLUMB XHUFI NGA VLORA: TË JEMI TË BASHKUAR!
Ora 12:10- Historiani Pëllumb Xhufi i ndodhur në Vlorë, në pritje për të festuar atje përvjetorin e madh e ka përshkruar kështu atmosferën: “ Ky 100 vjetor do jetë i jashtëzakonshëm. Ka disa aktivitete këtu në Vlorë, do nderohen personalitetet e shquara. Do shijojmë këtë atmosferë të jashtëzakonshme të Vlorës, sheshi është rregulluar, njerëzit sot kanë marrë një pamje tjetër”.

Xhufi nuk ka nguruar të përcjellë mesazhin e rilindësve për popullin shqiptar.
“Të përcjellim sot nga Vlora mesazhet e paraardhësve tanë, të rilindësve, atë mesazh që ka përcjellë edhe Ismail Qemali. Të jemi të bashkuar edhe kundër kasandrave që dikush po përpiqet ti fusë brenda shqiptarëve”, tha ai.

HOTELET NË VLORË TË TEJMBUSHURA
Ora 11:55 Mijëra banorë nga rrethe të ndryshme të vendit, si dhe nga trevat shqipfolëse, do të dynden në Vlorë me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë. Rreth 400 mijë persona pritet që të mbërrijnë në qytetin e flamurit gjatë 24 orëve të ardhshme. Ndërkohë që hotelet janë të tëra të prenotuara e të tejmbushura, vlonjatët kanë hapur dyert e shtëpive të tyre për të pritur mysafirët. Përgjatë gjithë ditës së djeshme, grupet folklorike nga të gjitha trevat kanë mbushur rrugët dhe sheshet e qytetit bregdetar, duke shtuar atmosferën festive.

FESTIME TEK “MURAT TOPTANI”, BASHA: POSHTË PËRCARJA
Ora 11:45 Zërat e ëmbël fëminorë kanë pushtuar rrugën Murat Toptani mesditën e sotme. Këngë patriotike të sjella në kohë në kuadër të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, kanë pushtuar kryeqytetin.

Kryebashkiaku Lulzim Basha, i cili mori pjesë në festime gjatë fjalës së mbajtur bëri me dije se këngët patriotike do u shpërndahen falas me CD të gjithë nxënësve të shkollave, teksa bëri thirrje për bashkim.

“Poshtë përcarja, rroftë bashkimi. Por, një nga gjërat që i ka dhënë më shumë ngjyrë festave është mënyra si e kanë festuar bashkëqytetarët mbarë kombit, anëmbanë kombitn e kanë kthyer nga nje festë zyrtare në festë qytetare. Stërgjyshërit tanë janë përballur me armiqë të fortë dhe dicka ju jepte forcë cdo natë, në sheshet e qyteteve, në dasma dhe luftë dhe këto ishin këngët partriotike dhe këtu marrin jetë edhe disa këngë si: Poshtë përcarja rroftë bashkimit. Disa janë humbur në pluhurin e kohës disa janë ndaluar nga diktatura, ndaj dhe Bashkia Tiranë i ka sjellë në këtë CD për ti shpërndarë falas cdo nxënës në kryeqytet”, tha Basha.

CLINTON URON SHQIPTARËT: FORCONI DEMOKRACINË

Ora 10:00- Diplomatja amerikane në emër të Presidentit Barack Obama dhe të popullit të Shteteve të Bashkuara dërgon dëshirat më të mira për popullin e Shqipërisë për Ditën Tuaj të Pavarësisë, këtë 28 nëntor”.

“Që nga themelimi i një republike demokratike, Shqipëria ka bërë përparime të mëdha përpara. Sot, Shqipëria është e gatshme të konsolidojë ato fitore dhe të integrohet në një Evropë që është e tërë, e lirë dhe në paqe. Por kjo kërkon miratimin e reformave të mbetura tani, dhe kryerjen e zgjedhjeve të lira dhe transparente parlamentare pranverën që vjen, forcimin më tej të demokracisë dhe modernizimin e Shqipërisë që t’i përgjigjet nevojave të popullit shqiptar”- thuhet në mesazhin e saj.
 
Ajo garanton edhe një herë shqiptarët për mbështetjen e SHBA dhe thellimin e miqësisë mes popujve. “Ndërsa ju festoni me familjet dhe të dashurit, diheni se Shtetet e Bashkuara janë një partner dhe mik. Ne shikojmë përpara për një të ardhme të miqësisë dhe bashkëpunimit të vazhdueshëm”, -përfundon deklarata për shtyp e sekretares Clinton. 

AKTIVITETET SOT
10:00 Vazhdon panairi “Blej Produkte Shqiptare” 
10:00 Koncert me këngëtarë të rinj (rruga “Murat Toptani”) 
11:00 Prezantimi i përmbledhjes me këngë patriotike (Teatri i Metropolit)
15:00 Ceremonia e përurimit të shtatores së heroit Adem Jashari (rruga e Durrësit)
20:00 Koncert me grupe rock, me këngë patriotike (rruga “Murat Toptani”) Renis Gjoka; Kamela & Top Shoë Band; Valon Shehu; Grupi Na; Grifshat; Vedat Ademi.(B.W/LajmeShqip.com)