Lajme Shqip Friday, 20 September 2013 10:35

Mitrovicë- Një ditë pas vrasjes së një pjesëtari të EULEX-it dhe plagosjes së dy të tjerëve gjatë një sulmi në afërsi të Zveçanit, ka ndodhur një shpërthim i fuqishëm në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës.

Edhe pse pos dëmeve materiale nuk ka pasur të lënduar, kjo ka shqetësuar shumë banorët e veriut. Drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim në Komunën e Mitrovicës, Behxhet Bala, tha se situata paraqitet e tensionuar ditëve të fundit.

”Në veri të Mitrovicës situata është shumë më e tensionuar sepse kanë ndodhur disa incidente që po e tensionojnë atë pjesë. Dje ka ndodhur një vrasje e policit, ndërsa sot në ora 6 të mëngjesit ka ndodhur edhe një eksplodim në atë pjesë të qytetit”, theksoi ai

Zyrtarët komunalë thonë se këto incidente kanë për qëllim pengimin e mbajtjes së zgjedhjeve me 3 nëntor në veri. Ata kërkojnë shtimin e masave të sigurisë në atë pjesë të qytetit./rtk/