Lajme Shqip Tuesday, 11 March 2014 15:09

Falë punës së Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë të Policisë, që hyn në lëvizje me urdhër të Prokurorisë, janë arrestuar shtatë persona, identitetet e të cilëve nuk janë zbuluar ende. Arrestimet janë kryer përkatësisht në qytetet Tiranë, Librazhd, Elbasan, Pogradec. Gjatë kontrollit janë gjetur armë zjarri, fishekë dhe një sasi e konsiderueshme lënde plasëse. Prokuroria e Krimeve të Rënda nisi hetimin ndaj 7 personave të dyshuar, pas vrasjes së dy shqiptarëve në luftën e Sirisë. Ndërkohë pritet që në orët në vijim Prokuroria e Krimeve të Rënda, të japë më shumë detaje për operacionin dhe identitetin e të arrestuarve.

Të arrestuar dhe dy imamë

Zbardhen emrat e 7 të arrestuarve të cilët dyshohen se janë implikuar në krijimin e celulave të rekrutimit të besimtarëve myslimanë për të luftuar me grupet e opozitës në Siri.   Dy prej të arrestuarve janë imamë, njëri në xhaminë tek Unaza e re në Tiranë dhe tjetri në xhaminë e Mzezit. Dy prej të arrestuarve janë imamë, njëri në xhaminë tek Unaza e re në Tiranë dhe tjetri në xhaminë e Mzezit. Të arrestuarit janë Genc Balla, imam i xhamisë tek Unaza e Re në Tiranë, Bujar Hysa, imam në xhaminë e Mzezit, Tiranë dhe besimtarët: Edmond Balla, Verdi Morava, Fadil Muslimani, Zeqir Imeri dhe Almir Daci

Operacioni

Arrestimet janë kryer nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë të Policisë dhe Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda në qytetet e Tiranës, Librazhdit, Elbasanit dhe Pogradecit. Gjatë kontrollit janë gjetur edhe armë, fishekë dhe sasi eksplozivi. Burime të “A1 Report” bëjnë me dije se dyshohet se të arrestuarit predikonin nxitjen e terrorizmit si dhe rekrutonin besimtarë duke i dërguar për luftë në Siri. Përve 7 të arrestuarve, policia ka shpallur në kërkim dhe 5 persona të tjerë.

Të arrestuarit

Genc Balla – Imam i xhamisë tek Unaza e Re, Tiranë

Bujar Hysa – Imam në Xhaminë e Mëzezit, Tiranë

Edmond Balla

Verdi Morava

Fadil Myslimani

Zeqir Imeri

 

Almir Daci