Lajme Shqip Thursday, 15 August 2013 20:36

Edi Rama që pritet të marrë detyrën e kryeministrit në shtator reagoi kundër vendimit të qeverisë për ta kaluar Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë (SHQUP) si një seli të Partisë Demokratike.

“Ç’turp: Partia humbese qe ende qeveris nje vend te NATO-s, grabit Shtepine Qendrore te Ushtrise per ta bere seli te veten! Dhe kunder Ligjit!”, shkro Rama në Facebook.

Sipas tij ky veprim dëshmon se sa të merituara kanë qenë 1 milione shuplakat që i dha Populli më 23 qershor pushtetit plaçkites.

“8 vjet duke genjyer, vjedhur, vrare, u ndeshkuan si askush me keq prej ’92-shit e po ikin duke e ngrene perdite turpin me babezine e te marrit!”, komentoi Rama në Facebook.

Ndërkaq Presidenti Bujar Nishani ka konfirmuar për ‘A1 Report” se ka firmosur dekretin për të hequr Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë (SHQUP) nga Minisitria e Mbrojtjes. Nishani ka shpjeguar se “iu përgjigj pozitivisht Ministrisë së Mbrojtjes.

Sipas tij “dekreti nuk kalon nga qeveria”. Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes dhe qeveria kanë firmosur vendimin që SHQUP të kalojë seli e PD-së.