Lajme Shqip Thursday, 31 October 2013 14:13

Tiranë- Edi Rama i cilësoi sot lojrat e fatit një aktivitetetkriminal i cili është zhvilluar me mbështetjet të ish-kryeministrit dhe ministrit të brendshëm.

“Si ka mundësi që në gjithë këtë bahçe bixhozi, me gjithë këto lule të mbjella mbi ruleta, mbushur fasadat e dyqaneve, që hapas pas hapi u kthyen në salla bixhozi, nuk ka një raport të vetëm nga cilido qoftë në zinxhirin ne rkimit eonomik në policinë e shtetit. Kjo mund të ndodhi vetëm nëse ky aktivitet ka mbulimin politik të kryeministrit dhe ministrit të brendshëm. Askush tjetyër nuk mund ta garantojë këtë aktivitetet kriminal. Logjika më elementare të shtyn të ngresh këtë pyetje dhe të japësh këtë përgjigje. Një aktivitet kriminal që nuk ka nevojë as për zbulim, as për mjete te sofistikuara , veçse për dy palë sy , atë të kryeministrit dhe ministrit të brendshëm. Është e pamundur ndryshe” tha Rama në fjalën e tij në Kuvend.

Kryeministri u shpreh më tej se lufta e qeverisë me krimin e organizuar, do të jetë e pashpirt, dhe se qeveria do ti shkojë deri në fund kësaj lufte me çdo çmim.

“Kush është i ngatërruar me ato zorrë do të ketë edhe dhimbje barku. Qendra e atij barku është këtu në Parlament, tha Rama. /albeu/