Lajme Shqip Wednesday, 09 October 2013 11:28

Tiranë- Dy ish-ushtarakë janë vënë në pranga për tragjedinë e Gërdecit. 

Mësohet se ish-ushtarakët janë arrestuar nga sektori i Krimeve të Rënda. Prangat u janë vënë shtetasve, Jorgo Miho dhe Gëzim Oshafi, të dy të dënuar nga shkallët e gjyqësorit me nga 1 vit burg. 
Të dy ish-ushtaraket u arratisën menjëherë pas vendimit të formës së prerë të Gjykatës së Apelit. 
Mes ushtarakëve të dënuar ka qenë dhe ish kreu i Forcave te Armatosura Luan Hoxha, i dënuar me pese vite burg, e që mendohet se prej një viti jeton në Shtetet e Bashkuara te Amerikës. 
Më 14 shkurt, në orët e pasdites, Prokuroria preu urdhrat e arrestit për 15 të pandehurit e dosjes “Gërdeci” dhe vetëm tre prej të akuzuarve kryesorë, Ylli Pinari, Mihal Delijorgji dhe Dritan Minxolli, u vetëdorezuan në Policinë e Tiranës disa orë më pas. Të njëjtën gjë bëri edhe Sokol Ngjeçi, Zenun Fero Hysni Çoçka dhe Dashnor Çaushi. 
Pas një kalvari të gjatë seancash, Gjykata e Apelit pati vendosur për 29 të pandehurit e dosjes Gërdeci reduktim të dënimeve që dha Gjykata e Shkallës së Parë për të akuzuarit kryesore. Teksa ne muajin gusht, Gjykata e Lartë hodhi poshtë rekursin e prokurorisë, ndërsa organi i akuzës pretendoi mungesën e hapësirës apo kompetencës së veprimit për të dërguar çështjen me tej. Kërkesa e Prokurorise konsistonte në akuzën ‘vrasje në rrethana cilësuese’ dhe sipas saj edhe dënimet duhet të bazoheshin mbi këtë akuzë.

Ngjarja e Gërdecit ndodhi në 15 mars të viti 2008 ku humbën jetën 26 persona, mbi 300 të tjerë u plagosën si dhe u dëmtuan shumë banesa e biznese. /BW/