Lajme Shqip Friday, 24 February 2012 14:30

Tiranë – Ka përfunduar ceremonia shtetërore e përcejlljes për në banesën e fundit në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit ku do të prehet përjetësisht kapiten Feti Vogli i cili u vra katër ditë më parë në Kandahar të Afganistanit. Zyrtarët më të lartë të shtetit të shqiptarë kanë parakaluar përpara arkivolit që u vendos në mesditë ne hollin e Pallatit të Kongreseve.

Më pas akrivoli me trupin e kapiten Feti Voglit është drejtuar për të Varrezat e Dëshmorëve të Kombit.

Pjesë mjaft prekëse e ceremonisë ka qenë momenti i apelit të fundit kur është thirrur tre herë emri i kapiten Feti Voglit. Komandanti i togës së pranishme në apel njoftoi se “Kapiten Feti Vogli mungon. Ai nuk është më. Ra në krye të detyrës duke mbrojtur shokët e tij”.

********************************************

Tiranë (PLOTESUAR 24 shkurt 11:00) Trupi i pa jetë i kapiten Feti Voglit, i vrarë më 20 shkurt gjatë misionit paqeruajtës në Afganistan, pas ceremonisë mortore në shtëpinë e tij në fshatin Baldushk të Tiranës, po përcillet drejt Pallatit të Kongreseve, ku do të zhvillohen edhe homazhet në nderim të tij.

Në këto homazhe do të marrin pjesë autoritetet më të larta shtetërore.

Në banesën e kapiten Feti Voglit, në Baldushk të Tiranës kanë zhvilluar vizita ngushëllimi personalitete të shumta në nderim të komandos së Forcave të Amatosura Shqiptare, i  vrarë më 20 shkurt gjatë misionit paqeruajtës në Afganistan.

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Eugen Wollfarth, duke shprehur ngushëllimet për komandon e vrarë tha se raste të tilla na sjellin në vëmendje se sa afër është lufta dhe sa përpjekje duhen për të arritur paqen dhe shtetin e së drejtës. Wollfarth gjithashtu i uroi shërim të shpejtë nëntetarit të plagosur, Aleksandër Peci. 

Trupi i kapiten Feti Vogli mbërriti në atdhe në orën 3.04 minuta në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”, të Tiranës, me një avion ushtarak amerikan. Nën tingujt e muzikës funebre, arkivoli i mbuluar me flamurin shqiptar u nxorr nga avioni, ndërsa në pistën e aeroportit, ku ishte shtruar një tapet i kuq prisnin për t’i bërë nderimet, përveç familjarëve edhe ministri i Mbrojtjes Arben Imami dhe drejtues të lartë të ushtrisë shqiptare.

Makina e funeralit ku u vendos trupi i pajetë, la aeroportin e Rinasit në orën 3.35 për t’iu drejtuar banesës së tij në fshatin Baldushk të Tiranës.

Ceremonia mortore familjare nisi në orën 10 të paradites dhe më pas arkivoli me trupin e tij do të vendoset në hollin e Pallatit tëKongreseve ku do të zhvillohen dhe homazhet në nderim të tij. Në këto homazhe është paralajmëruar pjesëmarrja e autoriteteve më të larta shtetërore.

Kapiten Vogli është shpallur Dëshmor i Atdheut dhe trupi i tij do të prehet në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit. Ceremonia funerale pritet të mbyllet rreth orës 15.

****************************

Tiranë- Mbërriti në orë 03:05 të  mëngjesit të së Premtes në aeroportinë “Nënë Tereza” aeroplani ushtartark amerikan me në bord trupin e kapitenit Feti Vogli i cili humbi jetën gjatë një sulmi të befasishëm “mik” nga policia afgane.

Ministri i Mbrojtjes Arben Imami dhe Gjenerli Xhemal Gjunkshi ishin ndër zyrtarët më të lartë shtetërorë dhe ushtarakë mes dhjetra forcave dhe pranisë civile që u mblodhën në aeroport për të nderuar kujtimin e Dëshmorit të Atdheut, kapiten Feti Vogli.

 Pasi u ul në pistë avionic, 8 ushtarakë të Gardës së Republikës të veshur me uniformat përkatësee u futën në bordin e avionit dhe dolën që andej me arkivolin e Voglit.

Më pas nën tingujt e marshit funebër të luajtur nga banda e ushtrisë arkivoli u trasportuar deri tek automjeti i shërbimit funeral.

Pas përfundimit të të ceremonisë në orën 03:25 automjeti u largua në drejtim të morgut të Tiranës për t’iu nënshtruar ekzaminimeve mjeko-ligjore sipas procedurave dhe më pas arkivoli mbërriti në shtëpimë e familjes së Feti Voglit në Baldushk.

************************************************

Pjesa tjetër e ceremonialit të parashikuar

Një ditë përpara mbërritjes së trupit të “Dëshmorit të Atdheut” Feti Vogli nga Afganistani, Ministria e Mbrojtjes publikoi në një njoftim për shtyp, detajet e ceremonisë mortore që do të zhvillohet në nderim të tij.

 

Ceremonia mortore e Voglit, rënë në krye të detyrës në misionin në Kandahar, më 20 shkurt të këtij viti do të vijojë si më poshtë:
E Premte, 24 shkurt 2012
Ora 03:15                   –  Pritet mbërritja e avionit që mbart trupin e të ndjerit                         
Ora 03:20                   – Trumpetat njoftojnë për daljen e arkivolit nga avioni  
Ora 03:20 – 03:25      – Përgatitja për fillimin e lëvizjes për tek automjetet  
Ora 03:25 – 03:30      – Ecja me arkivolin mbi supet e ushtarakëve për 200 m deri tek makina e funeralit.
Ora 06:45 – 10:00      – Ceremonia mortore familjare  

Ora 10:00 – 10:45      – Lëvizja e arkivolit me trupin e të ndjerit për në Pallatin e Kongreseve  
Ora 10:45 – 11:00      – Vendosja e arkivolit në vendin ku do të zhvillohen homazhet në Hollin e Pallatit të Kongreseve

Ora 11:00 – 12:15      – Zhvillimi i homazheve

Ora 12:15 – 12:20      – Zhvillimi i homazheve nga Ministri i Mbrojtjes dhe Shefi i Shtabit  
Ora 12:25 – 12:30      – Zhvillimi i homazheve nga Kryeministri
Ora 12:30 – 12:35      – Zhvillimi i homazheve nga Kryetarja e Kuvendit
Ora 12:35 – 12:40      – Zhvillimi i homazheve nga Presidenti
Ora 12:45 – 13:00      – Zënia e vendeve për fillimin e ceremonisë mortore
Ora 13:00                   – Fillimi i ceremonisë zyrtare
Ora 13:00 – 13:05      – Himni Kombëtar
Ora 13:05 – 13:10      – Fjala e lamtumirës
Ora 13:10 – 13:11      – Trumpetat njoftojnë për përfundimin e ceremonisë
Ora 13:11 – 13:25      – Rreshtimi i pjesëmarrësve në ceremoni për lëvizjen drejt Varrezave të Dëshmorëve

Ora 13:25 – 13:50      – Lëvizje e kortezhit për në Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut
Ora 13:50 – 14:00      – Grumbullimi i pjesëmarrësve në ceremoninë e varrimit
Ora 14.00 – 14.07      – Zhvillimi i Ceremonisë së Apelit të Fundit nga Komandanti i Batalionit të Operacioneve Speciale, Kolonel Dritan Demiri
Ora 14.07 – 14.17      – Lëvizja e arkivolit të mbajtur në krahë nga grupi i ushtarakëve për në vendin e varrimit Ora 15.00     – Përfundimi i ceremonisë  
Ora 15.00 – 15.30      – Lëvizje për në Qendrën Kulturore të Ushtrisë
Ora 15.30                   – Dreka e përmortshme

*********************************************

Tiranë (PLOTESUAR 23 shkurt, 13:00) Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë njoftoi se nëntetar Aleksandër Jak Peci, i shoqëruar nga një ekip mjekësh të specializuar, është transportuar nga Spitali Amerikan i Bazës Ajrore të Bagramit, në veri të Kabulit drejt Gjermanisë.

Në orën 8 45 minuta ka mbërritur në Spitalin Ushtarak Amerikan në Landstuhl, në Gjermani.

“Nëntetar Peci është pritur nga Përfaqësuesi ynë Ushtarak në Shtabin e NATO-s në Bruksel, Kundëradmiral Kristaq Gerveni dhe Përfaqësuesi Ushtarak në Komandën e ACO, kolonel Pirro Ahmetaj”-thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Sipas kësaj të fundit Aktualisht nëntetar Aleksandër Peci është nën kujdesin e drejtëpërdrejtë të mjekëve të Spitalit Ushtarak Amerikan në Landstuhl, në Gjermani.

 ***************************

Tiranë- Ministria e Mbrojtjes ka bërë me dije se ushtari i qëlluar dy ditë më parë në Afganistan, Aleksandër Peci, ka kryer një ndërhyrje tjetër gjatë ditës së sotme, e cila ka zgjatur disa orë. Pas kësaj ndërhyrje, gjendja e Pecit është e mirë dhe mund të thuhet që ai ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Por, Ministria e Mbrojtjes vazhdon që të japë njoftime kontradiktore, të cilat përgënjeshtrojnë njëra-tjetrën. Dje bëri me dije se Peci u transferua në Gjermani, ndërkohë që kjo gjë nuk ka ndodhur.

Në njoftimin e sotëm, mësohet se Peci ndodhet edhe në Afganistan, ku dhe ka kryer ndërhyrjen dhe do të transferohet në Gjermani vetëm pas përmirësimit të gjendjes. Më poshtë njoftimi i plotë i Ministrisë së Mbrojtjes.

“Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA-së bëjnë me dije se:

Nëntetar Aleksandër Peci, është transferuar në Spitalin Ushtarak Amerikan në Bazën Ajrore të Bagramit, në veri të Kabulit, një spital me personel shumë të kualifikuar për ndërhyrje kirurgjikale të vështira.

Nëntetar Peci i është nënshtruar edhe një operacioni tjetër, i cili ka zgjatur disa orë.

Operacion ka dalë me sukses të plotë dhe aktualisht gjendja e tij shëndetësore është shumë e mirë. Ai tashmë ndodhet tërësisht jashtë rrezikut dhe funksionet e tij jetësore janë duke u kthyer në normalitet.

Pasi gjendja  e tij shëndetësore të jetë në nivel të qëndrueshëm për të përballuar kushtet e udhëtimit, ai do të transferohet për një trajtim mjekësor më të gjatë dhe më të hollësishëm në Gjermani”.

 Qeveria, një minutë heshtje për Feti Voglin

Ministrat kanë mbajtur një minutë heshtje për ushtarin shqiptar, të vrarë në Afganistan. Berisha tha se ai ra në krye të detyrës si një burrë. Berisha tha se ai ishte në një mision hyjnor.

“Ra në krye të detyrës kapiten Feti Vogli dhe mbetën të plagosur dy ushtarakë tjerë, një shqiptar dhe një amerikan.

Duke iu uruar shërim të shpejtë dhe të plotë dy komandove të plagosur në këtë ngjarje, unë ju ftoj ju të nderojmë me një minutë heshtje kapiten Feti Vogli, që ra si burrat në krye të detyrës, në një mision sa njerëz aq dhe hyjnor, pasi paqja është hyjnor është kushti më themelor i jetës, i zhvillimit, në një vend mik, ku në kuadrin e Aleancës së Atlantikut, Shqipëria ka një prezencë për frymë ndër më të lartat.

Rënia e kapiten Voglit shton detyrimin tonë për të bërë gjithçka për paqen në këtë vend, i cili ka rëndësi shumë të veçantë për sigurinë në Europë e botë,” tha Berisha.