Lajme Shqip Wednesday, 05 March 2014 15:11

Seanca dëgjimore e kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi, është ndërprerë pak minuta pasi ka nisur. Mbledhja në Komisionin Parlamentar të Sigurisë është ndërprerë nga kryetari i komisionit Spartak Braho. Mësohet se shkak për këtë është bërë mungesa e certefikatës së sigurisë së vetë kreut të SHISH-it, si dhe të disa anëtarëve të komisionit. 

Mësohet se kryetari Braho i kishte paralajmëruar më herët anëtarët e komisionit që të paraqiteshin në seancë me certifikatat e sigurisë, por si duket ata nuk e morën seriozisht paralajmërimin e Brahos, madje as Ajazi, raporton shekulli.

Kryetari i Komisionit, Spartak Braho tha se Visho Ajazi nuk ishte i pajisur me certefikatën e sigurisë, pasi i kishte skaduar që para dy javëve. Ky ka qenë dhe shkaku i ndërprejes së mbledhjes. Braho sqaroi gjithashtu se anëtarët e tjerë të komisionit, të cilët nuk i kishin certifikatat janë nxjerrë jashtë. Certefikata e sigurisë lëshohet nga Drejtoria e Informacionit të Klasifikuar.

Sipas deputetit socialist, Piro Lutaj, Visho Ajazi nuk kishte certefikatë, dhe se ai dyshon se edhe certefikatën e parë Ajazi e ka marrë kundër rregullave dhe ligjeve të shtetit. 

Mbledhja kishte filluar në orën 12:00 dhe po zhvillohej me dyer të mbyllura. Visho Ajazi do të raportonte mbi punën e SHISH-it përgjatë vitit 2013, si dhe mbi akuzat e fundit në lidhje me përgjimin e disa drejtuesve të Policisë së Shtetit. 

Ndërsa ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri e ka akuzuar Ajazin se SHISH nuk po bashkëpunon për të dhënë informacione mbi shpërthimet me tritol që po ndodhin kohët e fundit në vend. 

Ndërkohë mbledhja e komisionit pritet të rifillojë pasi të rikthehen deputetët që nuk kishin marrë me vete certifikatën e sigurisë.

ANËTARËT E KOMISIONIT TË SIGURISË KOMBËTARE

 1. Spartak Braho, kryetar LSI 

2. Flamur Noka, zëvendëskryetar PD 

3. Pirro Lutaj, sekretar i PS

 4. Arben Çuko, anëtar i PS

 5. Armando Prenga, anëtar PS 

6. Paulin Sterkaj, anëtar PS 

7. Shkëlqim Selami, anëtar LSI 

8. Luan Rama, anëtar LSI

9. Pjerin Ndreu, anëtar PS 

10. Taulant Balla, anëtar PS

11. Xhemal Qefalia, anëtar PS

 12. Ermonela Felaj, anëtare PS

 13. Ulsi Manja, anëtar PS 

14. Vexhi Muçmataj, anëtar PS 

15. Armando Subashi, anëtar PS

16. Alban Zeneli, anëtar PDIU 

17. Aqif Rakipi, anëtar PDIU 

18. Ylli Shehu, anëtar PR 

19. Mesila Doda, anëtare PD 

20. Ardian Turku, anëtar PD 

21. Astrit Patozi, anëtar PD 

22. Keltis Kruja, anëtar PD 

23. Helidon Bushati, anëtar PD 

24. Arben Ristani, anëtar PD

 25. Anduel Xhindi, anëtar PS

 26. Arben Ndoka, anëtar PS