Lajme Shqip Monday, 10 March 2014 12:06

Mbledhja e grupit parlamentar të Partisë Demokratike nisi sot me një minutë heshtje për nder të ish-Zv.ministrit të brendshëm Ferdinand Poni i cili ndërroi jetë të shtunën si pasojë e një ataku kardiak. Kreu i PD-së LulzimBasha vlerësoi kontributin qëPoni kishte dhënë gjatë këtyre viteve për PD-në por edhe vendin.

“Dje ne i dhamë lamtumirën e fundit mikut dhe shokun tonë të dashur, demokratin e vendosurFerdinand Ponin që ia kushtoi jetën një çështje madhore për Shqipërinë siç janë zgjedhjet. Ferdinand Poni u nda nga jeta kuri duhej më shumë se kurrë familjes, Partisë Demokratike dhe vendit. Humbja e tij është e madhe por puna dhe vepra e tij do të jetë e gjallë” tha Basha.

Duke folur për diskutimet e nivelit të lartë Shqipëri –BE, Basha i cilësoi konkluzionet e takimit si të njëanshme.

“Ky takim u përgatit për fat të keq me inercinë e arrogancës me të cilën u instalua në pushtet qeveria Rama-Meta. Ishte një paradoks më vete që opozita kërkoi me shkrim një pjesëmarrje në një takim të tillë, një pjesëmarrje sipas standarteve të vendit të vendosura kur ne ishim në mazhorancë dhe të respektuara për opozitën e atëhershme ndërkohë që kryeministri kishte që në fillim një ngulmim për një pjesëmarrje simbolike të opozitës. Paradoksi është i dyfishtë. Me kë donin ta bënin këta dialogun e nivelit të lartë kur nuk donin opozitën në takim? Me veten e tyre. Monologjet tashmë janë bërë një praktikë e mërzitshme dhe e padurueshme e kryeministrit Rama. Konkluzionet ishin gatuar në kuzhinën propagandistike të qeverisë dhe ishin totalisht të njëanshme pasi nuk e vinin gishti në plagët e vërteta. Janë retorikë që nuk thonë asgjë thelbësore ne lidhje me reflektimin dhe korigjimin që kërkohet” tha Basha.

Kreu i PD-së theksoi në fjalën e tij se grupi parlamentar demokrat do të vijojë të mbajë marrëdhënien e kushtëzuar me Parlamentin. /albeu/