Lajme Shqip Wednesday, 21 August 2013 17:22

Tiranë – Kthime masive të shqiptarëve në dy pikat kufitare me Greqinë, kanë ndodhur gjatë ditës së sotme në doganën e Kakavijës në Gjirokastër dhe Kapshticës në Korçë,

Mësohet se pala greke iu përmend shqiptarëve konfliktin e ditëve të fundit në ‘Përmet’ mes kishës ortodokse e Bashkisë së këtij qyteti, ndërsa për t’i kthyer, sipas gazetarëve tanë ne vendgjarje, përdor si justifikim sasinë e parave që qytetarët duhet të kenë me vete.

Mësohet se në pikën kufitare të Kakavijës një polic grek ka dalë në zonën neutrale dhe kthen mjetet me targa shqiptare. Ndërsa lejohen të kalojnë në kufi vetëm ata qytetarë që kanë leje qëndrimi e karta greke. Duke u nisur nga kjo situatë, drejtori i policisë kufitare në Kakavijë Admir Abrija ka kërkuar takim me homologun e tij grek.

Në një komunikim telefonik për NEËS 24, zëdhënësi i policisë së Gjirokastrës, Genti Mullai sqaroi se situata e krijuar atje është kaotike, ndërsa shtoi se deri më tani janë kthyer nga policia greke mbi 100 shtetas shqiptarë.

Mullai sqaroi se fillimisht policia ka përdorur si justifikim mungesën e të ardhurave të mjaftueshme monetare, ndërsa më pas kanë përmendur edhe çështjen e Përmetit. Mësohet se qytetarëve në Kakavijë iu kërkojnë të kenë me vete 3000 euro.

E njëjta situatë raportohet edhe nga pika kufitare e Kapshticës. Që në orët e para të mëngjesit qytetarët shqiptarë janë kthyer masivisht në kufi.

Mësohet se policia greke iu kërkon të kenë me vete mbi 1500 euro, ndërsa iu përmend shqiptarëve edhe konfliktin e ‘Përmetit’. Situatën e krijuar atje policia greke e justifikon situatën me shumën monetare.

Në një prononcim për NEËS 24 emigranët shprehen se, “Nuk lejohet të kalojë asnjë person me pasaportë shqiptare. Na përmendet ngjarja e Përmetit dhe na kthejnë”.

Qytetarët akuzojnë ndërkaq shtetin shqiptar për indiferencë në zgjidhjen e këtij problem.

Zgjidha për krizën me Greqinë, pas negociatave të Ramës?

 

Burime të mirëinformuara në Athinë tregojnë se mes Edi Ramës dhe Athinës, për çështjen e toponimeve, si dhe për krizën në Përmet, ka patur nje komunikim intensiv.
Kryeministri i ardhshëm i Shqipërisë i ka kërkuar mikut të tij të majtë Venizellos në Ministrinë e Jashtme, heqjen e kufizimit për shqiptarët deri në fund të shtatorit, për ta zgjidhur pastaj përfundimisht këtë problem në rrugë bilaterale. Dhe, pala greke ka mbajtur fjalën, deri kur kriza e Përmetit ka risjellë në skenë fantazmën e toponimeve, ditën e mbrëmshme e sot paradite, kur përsëri, sipas të njëjtave burime, zoti Rama ka komunikuar me Athinën.
Top Channel pohon se rikthimi i normalitetit ka ardhur falë këtij komunikimi. Nga ana tjetër, Edi Rama nuk ka dhënë asnjë deklaratë për çështjen e krizës në Përmet, por burimet e Top Channel pranë qeverisë së re tregojne se kryeministri i ri dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, janë të angazhuar për zgjidhjen e këtij problemi.
Mesa duket edhe dialogu i hapur nga kryebashkiaku socialist i Përmetit, me përfaqësuesit e kishës, është produkt i planit Rama – Bushati për zgjidhjen e këtij problemi./BW/Tema/