Lajme Shqip Monday, 05 November 2012 11:05

Tiranë (PLOTESUAR 05 NENTOR ORA 17:00)- Presidenti i Republikes Bujar Nishani është takuar për herë të parë me të gjithë krerët e grupeve parlamentare, në nisjen e turit të konsultimeve, për të vendosur datën e zgjedhjeve të përgjithshme.

Permes nje axhende te mirepercaktuar, kreu i shtetit ka pritur ne Presidence me radhe te gjithe perfaqesuesit politike, ne nje diference nga njeri-tjetri prej 60 minutash.

Takimi i pare ka qene me kryetarin e grupit parlamentar te mazhorances Astrit Patozi, ndersa 60 minuta me pas me ate te socialisteve Gramoz Ruçi. Me pas ka qene radha e Lefter Kokes nga LSI, Fatmir Mediut nga PR, Vangjel Dules te PBDNJ dhe ne fund radha e Shpetim Idrizit, i Partise per Drejtesi Integrim dhe Unitet.

E vetmja parti parlamentare qe nuk ishte ftuar ne takim, ishte Fryma e Re Demokratike, qe u krijua kete vit dhe qe perfaqesohet ne Kuvend nga Gazmend Oketa.

Perveç buzeqeshjeve zyrtare dhe shtrengimit te duarve perpara kamerave, nga te pranishmit nuk ka patur deklarata zyrtare per brendine e takimeve. Nga burime te besueshme mesohet se per daten e zgjedhjeve, dy partite e medha, PD dhe PS kane te njejtin qendrim. Ne baze te Kushtetutes, jane dy datat e mundshme kur mund te mbahen zgjedhjet e pergjithshme, data 23 qershor dhe data 30 qershor.

Qofte demokratet, qofte socialistet por edhe Levizja Socialiste per Integrim jane pro vendosjes se dates 23 qershor, si dita kur do te mbahen zgjedhjet. Per socialistet kjo date eshte me e favorshme per te siguruar nje pjesemarrje sa me te madhe ne votime dhe kane kerkuar qe kreu i shtetit ta shpalle diten e zgjedhjeve sa me shpejt ne menyre qe KQZ te kete kohen e mjaftueshme per pergatitjen e infrastruktures zgjedhore. Duke qene se partite e medha tashme jane dakord per 23 qershorin, qe mbeshtetet edhe nga OSBE, te pakten parimisht, shpallja e saj nga Presidenti nuk do te kundershtohet edhe nga forcat e tjera politike.

Nderkohe Presidenti i Republikes ka mbyllur serine e takimeve me ambasadorin e Bashkimit Europian, Ettore Sequi.(LajmeShqip.com)

************************************************************

Tiranë – Në Shqipëri presidenti Bujar Nishani pritet të zhvillojë sot konsultime me përfaqësuesit e partive politike parlamentare lidhur me datën e zgjedhjeve të ardhshme. Presidenti Nishani duhet të shpallë datën e zgjedhjeve brenda 7 dhjetorit të ardhshëm. Ai do të ketë takime të vecanta me përfaqësuesit e cdo partie.

Konsultimet do të hapen me kryetarin e grupit parlamentar demokrat Astrit Patozi dhe më pas do të vazhdojnë me kryetarin e grupit parlamentar socialist Gramoz Ruci, atë të Lëvizjes socialiste për integrim Lefter Koka dhe kryetarin e partisë republikane Fatmir Mediu, asaj për Bashkimin e të Drejtave të Njeriut Vangjel Dule dhe të partisë Drejtësië, Integrim dhe Unitet Shpëtim Idrizi. Në konsultime nuk është thirrur deputeti Gazmend Oketa i Frymës së re demokratike, forca më e re politike në vend.

Sipas përcaktimit të Kushtetutës dhe kodit elektoral, zgjedhjet e ardhshme do të duhet të mbahen në gysmën e dytë të qershorit 2013 dhe presidentit do t’i duhet të zgjedhë mes dy të dielave të kësaj periudhe. Organizatat e specializuara në fushën e zgjedhjeve i kanë kërkuar presidentit që ai të shpallë sa më parë datën e zgjedhjeve për t’i hapur rrugë përgatitjes së shpejtë të infrastrukturës zgjedhore. (LajmeShqip.com)