Lajme Shqip Wednesday, 10 October 2012 21:00

Bruksel – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Aders Fogh Rassmusen deklaroi sot se gjatë muajve të ardhshëm në veri të vendit do të sistemohen më shumë trupa të KFOR-t për arsye të situatës jostabile atje.

“Mendoj që gjatë muajve të ardhshëm do të ketë ndryshime, duke u fokusuar në veri të Kosovës, për arsye të situatës jostabile atje, dëshmitarë të së cilës jemi”, tha Rassmusen pas takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare të Aleancës veriatlantike. 

Debatin për Kosovën e ka kërkuar Gjermania, e cila në vendin tonë ka 1 300 trupa, nga gjithsej 6 140 sa janë në përbërje të KFOR-it, njofton agjencia gjermane e lajmeve DPA.
Gjermania kërkon që një numër më i madh i ushtarëve të sistemohet në veri të Kosovës, ku shumicën e përbëjnë banorë të pakicës serbe.

Një sistemin tjetër fare i trupave do t’iu mundësonte 700 trupave gjermane, austriake dhe italiane nga batalioni rezervë i KFOR-it që të tërhiqen nga Kosova, konsideron Berlini zyrtar. (LajmeShqip.com)