Lajme Shqip Tuesday, 13 November 2012 14:15

Tiranë – Pas reagimeve të palës shqiptare lidhur me kërkimet greke në Jonin verior ka ardhur dhe përgjigja e parë e Greqisë. Sipas burimeve nga Ministria greke e Zhvillimit dhe Infrastruktures, anija Nordic Explorer ka filluar kërkimet 43 milje në perëndim të ishullit Kefaloniase dhe jo në veri të detit Jon, siç ishte programuar me parë.

Top Channel ka monitoruar lëvizjet e anijes në sistemin e përcaktimit global GPS dhe e gjeti anijen pikërisht në zonën që njoftuan burimet. Burimet thanë se zyrtarisht ndryshimi i zones së kërkimit, u bë prej kompanisë norvegjeze, e cila do të testojë aparaturat e saj të teknologjisë së lartë në një zonë që është pothuaj e sigurtë se ndodhen rezerva hidrokarburesh siç konsiderohet kuadrati i Jonit jugor Katakolos dhe gjiri i Patres,e ne vazhdim do te vazhdoje kerkimet sipas programit te parashikuar prej kompanise.

Te pyetura prej Top Channel burimet thane se ndryshimi i planeve u be gjate mbremjes te se dieles,vetem pak ore pas perfundimit te ceremonise se pritjes qe i ishte bere anijes Nordic Explorer ne portin e Patras prej zyrtareve te larte te kesaj Ministrie. Ndonese zyrtarisht shkaqet e shtyrjes se kerkimeve ne pjesen veriore te detit Jon dhe pjeses se diskutueshme te detit midis Greqise dhe Shqiperise u shtyne per aresye teknike,mesohet se Greqia eshte terhequr per pak kohe nga plani i kerkimit te naftes, derisa te gjendet nje formule me palen shqiptare ose ne rastin me te mire,firmosjen e nje marreveshje te re midis dy vendeve per delimitimin e ujrave teritoriale.

Por duke u nisur nga koha e kufizuar qe kjo kompani do te kete per kerkime, vetem 3 muaj,nje zgjidhje e tille duket shume e veshtire te behet,pasi dy vendet po zhvillojne bisedime vetem ne nivel shume te larte politik,pa u dhene me pare hapesiren e duhur eksperteve te fushes. Kjo shton dyshimet se edhe marreveshja e re do te kontestohet nga grupime politike dhe do t’ju jape krah ektremisteve ne dy anet e kufirit te akuzojne qeverite e vendeve te tyre per tradheti dhe shitje te interesave kombetare. Kerkimet per nafte ne detet greke pritet te konfirmojne pranine e me teper se 1 miliarde fuçi nafte, sasi qe do t’i lejoje Greqise te siguroje perfitime miliada eurosh gjate 20 viteve te ardhshme.(LajmeShqip.com)