Lajme Shqip Friday, 23 December 2011 12:15

Lidhja Demokratike e Kosovës  sot shënon 22-vjetorin e themelimit të saj.

Një delegacion i këtij subjekti të prirë nga kryetari, Isa Mustafa kanë zgjedhur që shënimin e ditëlindjes së partisë, ta nisin me homazhe tek varri i presidentit Ibrahim Rugova.

Me këtë rast, lideri i partisë më të madhe opozitare, Isa Mustafa tha se LDK-ja si partia e parë demokratike në rajon më vonë me punën e saj i ka dhënë shpirt edhe lirisë e pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Ai ka folur edhe për rëndësinë që pati Ibrahim Rugova në themelimin e LDK-së dhe kontributin e tij të dhënë për afirmimin e Kosovën në arenën ndërkombëtare.

Ndërkohë LDK në këto qaste me anëtarët dhe simpatizantët e saj në Prishtinë po mbanë një manifestim kushtuar këtij përvjetori.