Lajme Shqip Monday, 14 January 2013 17:02

Prishtinë – Policia e Kosovës, ka raportuar se gjatë muajit janar ka realizuar 3 operacione dhe arrestohen 10 persona nën dyshimin për përfshirje në veprimtari të pa lejuara.

Drejtoria e Hetimit të Trafikimit me Qenie Njerëzore, kanë njoftuar rasti i parë ka të bëjë me gjetjen e një vajze e cila në dhjetor të vitit të kaluar ishte raportuar të jetë zhdukur.
 
Policia bënë të ditur se pas intervistimit të viktimës policia ka shoqëruar në stacionin policor katër të dyshuar shqiptarë kosovarë.

“Policia ka realizuar edhe një kontroll në shtëpinë e njërit prej të dyshuarve ku pas kontrollit është gjetur dhe është konfiskuar një revole. Pas intervistimit të të dyshuarve është vërtetuar dyshimi se të njëjtit kanë abuzuar me viktimën dhe pas konsultimit me prokurorin kompetent të njëjtëve u është caktuar masa e ndalimit policor për 48 orë”, thuhet në njoftimi e Policisë së Kosovës.

Policia e Kosovës, gjithashtu ka bërë të ditur se kishte marr informacione se një shtetas i Shqipërisë është duke e mbajtur të mbyllur dhe duke e shitur për marrëdhënie seksuale një shtetase të Shqipërisë të moshës së mitur.

Pas verifikimit të informacioneve dhe procedurës hetimore policia ka arrestuar në flagrancë të dyshuarin duke shoqëruar edhe klientët në stacionin policor.

Me aprovim të Prokurorisë Themelore personat janë ndaluar, ndërsa viktima është strehuar dhe janë njoftuar autoritetet e Republikës së Shqipërisë për shkëmbimin e informacioneve në lidhje me këtë rast si dhe riatdhesimin e viktimës.

Ndërsa, rasti i tretë është regjistruar në Gjilan ku policia ka arrestuar dy të dyshuar për trafikim me njerëz në rajonin këtij qyteti me dyshimin e bazuar se ata kishin abuzuar një viktimë shtetase e Serbisë e nacionalitet serb.

Viktima e identifikuar nga policia ishte nën ndikimin e narkotikëve dhe e abuzuar fizikisht dhe seksualisht.

Sipas policisë, dy të dyshuarve nga ky rast u është caktuar masa e paraburgimit për një muaj, kurse viktima është dërguar në strehimore dhe është nën tretman mjekësor për shkak të lëndimeve që ka pësuar dhe ndikimit të substancave narkotike.