Lajme Shqip Lajme Shqip Friday, 19 August 2011 16:41

Tiranë – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI) Ilir Meta, dy javë më parë është kërcënuar me vdekje.

Policia ka marrë nën mbrojtjen kreun e LSI, pas kërcënimeve në adresë të tij ditët e fundit. Që prej 15 ditësh kreu i LSI është nën mbikqyrjen e forcave RENEA pas denoncimit në Policinë e Shtetit për kërcënime, transmeton BalkanWeb.

Bëhet e ditur se kreu i LSI është kërcënuar me jetë përmes mesazheve telefonike. Mesazhet thonë burimet e policisë i kanë ardhur kreut të LSI nga telefona jashtë vendit dhe po hetohet lidhur me origjinën e tyre.

Një grup prej 7 pjestarësh të forcave RENEA e shoqërojnë Metën në cdo lëvizje që ai bën. Aktualisht Ilir Meta po pushon tek Gjiri i Lazlit me familjen dhe po mbrohet nga efektivat e RENEA-s që janë pozicionuar jashtë ambienteve në të cilat ai pushon në shërbim 24 orësh.

Ambienti ku aktualisht po pushon Meta është nën mbikqyrjen e kamerave të sigurisë.

Prej kohesh Ilir Meta është në një proces gjyqësor pas publikimit të një video me ish-vartësinë të Dritan Prifti.