Lajme Shqip Monday, 05 March 2012 20:08

Landsthul – Nga spitali ushtarak amerikan në zonën e Landstuhlit të Gjermanisë ai vazhdon të përcjellë për miqtë e të afërmit lajme të mira dhe foto ku duket qartë se gjendja e tij shëndetësore është përmirësuar nga dita në ditë.

Në dy fotot e publikuara në faqet e tij zyrtare të rrjetit social të Facebook-ut, njëra tregon situatën e rëndë shëndetësore në të cilën ka qenë më parë nëntetar Peci, që nuk është një foto shumë optimiste, ndërsa në fotot e tjera tregon se ai tashmë mund të qëndrojë edhe në këmbë dhe të pozojë me miqtë e tij.

Gjatë këtyre ditëve ai ka pritur e përcjellë në këtë spital mjaft shqiptarë, të cilën i kanë dhënë atij përkrahje dhe mbështetje për ta përballuar situatën e rëndë shëndetësore. Në fotot ku ai duket më mirë më shëndet, miqtë e tij i kanë uruar mirëseardhjen në Shqipëri, por komenti i Pecit ka qenë se as ai vetë nuk e di se kur do të kthehet në atdhe.

Të njëjtin pohim ai bëri edhe javën e kaluar për “Gazetën Shqiptare”, ku përveç kësaj Peci bëri të ditur se nuk “e mbante mend se si ndodhi sulmi” i së hënës më 20 shkurt 2012. Në këtë sulm gjeti vdekjen pas plagëve të shumta të marra komandant Feti Vogli, i cili u përcoll në Shqipëri me nderimet e një dëshmori të vërtetë. Aleksandri ishte një nga dy ushtarakët e plagosur të forcave ISAF dhe atyre perëndimore, të cilat u gjenden papritur nën flakët e armës së policit afgan.

Autoritetet e konsideruan këtë një incident të rëndë, pasi ishte hera e parë që Shqipërisë i vritej një ushtarak në misione jashtë vendit. Më 20 shkurt, informacionet e shpërndara nga zyrtarët e ushtrisë tregonin se edhe vetë Aleksandri kishte vdekur, por më pas lajmi u ndryshua në “vdekje klinike”.

Sipas informacioneve të Shtabit të Ushtrisë Shqiptare dhe të Ministrisë së Mbrojtjes, Aleksandër Peci i është nënshtruar disa ndërhyrjeve kirurgjikale, një në Kandahar, vendi ku ndodhi sulmi dhe tjetri në Kabul, në kryeqytetin e Afganistanit, ku gjenden trupat shqiptarë nën flamurin e NATO-s. Pas përmirësimit të gjendjes së tij shëndetësore ai u transportua në Gjermani, ku ka marrë dhe urimet e para nga kryeministri Berisha për një shërim të shpejtë të tij.