Lajme Shqip Wednesday, 06 February 2013 15:09

Bruksel – (E plotësuar)  Presidentja e Kosovës është takuar para disa çastesh me shefen për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Catherine Ashton. Parapraksiht, Ashton ka pritur presidentin serb Nikoliq në një takim të ndarë, transmeton KTV. Më vonë, në mbrëmje ajo do t’i bëjë bashkë të dy presidentët për një darkë pune, siç e ka bërë më herët edhe me kryeministrat Thaçi e Daçiq. Në fund të takimit, pritet të dilet me një komunikatë zyrtare. (K.N/LajmeShqip.com)
***************************************************
Jahjaga: Takimi-hapje e kapitullit të ri

Bruksel – (E plotësuar) Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga tashmë gjendet në ndërtesën ku do të zhvillohet takimi me presidentin serb, Tomislav Nikoliq. Jahjaga, e veshur kuq e zi, para hyrjes në ambientet ku paraprakisht do të takohet me kryediplomaten e BE-së, Catherine Ashton e më pas takimin e përbashkët edhe me presidentin serb, Nikoliq, e ka quajtur ballafaqimin me homologun serb si hapje të një kapitulli të ri.
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka vlerësuar takimin e sotëm me presidentin serb, Tomisllav Nikolliq, si një takim të parë dhe të barabartë në marrëdhëniet shtetërore në mes të dy shteteve.
“Është hapje e kapitullit të ri në rrugën tonë drejt integrimeve evropiane”, ka thënën gjuhën shqipe para gazetarëve, Jahjaga.

*******************************************************

Prishtine – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, takohen sot në Bruksel në një takim të ndërmjetësuar nga shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.
 
Takimi që pritet të zhvillohet rreth orës 18 do të pasojë takimet e vecanta me zonjën Ashton si dhe një varg takimesh të presidentes Jahjaga me zyrtarë amerikanë, të Bashkimit Evropian dhe të NATO-s.
 
Takimi i sotëm shënon edhe takimin e nivelit më të lartë ndërmjet dy vendeve që kur Kosova shpalli pavarësinë, pesë vjet më parë. Ai shihet si mbështetje për bisedimet që po zhvillojnë kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiç për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy palëve dhe zyrtarë të Bashkimit Evropian thonë se ky është një takim i rëndësishëm për të diskutuar hapat e nevojshëm në kuadër të këtij procesi.
 
Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës, që është njohur nga mbi 90 vende të botës, por është pajtuar të angazhohet në bisedime për normalizimin e marrëdhënieve meqë kjo është kusht për rrugëtimin e saj drejt integrimeve evropiane.
 
Në Prishtinë partitë politike thonë se nuk ka asgjë të keqe nga takimi, përveç lëvizjes Vetëvendosje e cila kundërshton takimin sikundër edhe bisedimet e pakushtëzuara me Serbinë. 
 
Analistët politik thonë se takimi është më tepër i karakterit simbolik dhe nuk pritet të sjell ndonjë risi në kuadër të bisedimeve që tashmë po zhvillojnë kryeministrat e të dyja vendeve.
 
Në Beograd ndërkaq pati protesta kundër takimt të sotëm. Përfaqësuesit e Partisë Radikale të Serbisë, e akzuan presidentin serb për, sic thuhet, tradhëti të qartë, ndërsa borhoritën kundër Bashkimit Evropian.
 
Në mars të vitit 2011 të dyja vendet filluan një seri bisedimesh pë zgjidhjen e cështjeve teknike të interesit të përbashkët, ndërsa në tetor të vitit 2012 në bisedime u përfshinë kryeministrat e të dyja vendeve duke ngritur nivelin e tyre.
 
Prishtina zyrtare e cila synon integrimet evropiane, shpreson që në fund të marrë datën për fillimin e negociatave për stabilizim asocim me Bashkimin Evropian dhe nëpërmjet bisedimeve, të zgjidhë edhe situatën në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe ku nuk njihen dhe nuk pranohen institucionet e saj.
 
Çështja e veriut pritet të mbizotërojë bisedimet ndërmjet kryeministrave, që do të vazhdojnë në pjesën e dytë të këtij muaji.
 
Vëzhguesit thonë se zgjidhja do të mund jetë diç ndërmjet ofertës së Prishtinës të bazuar në planin e kryenegociatorit të Kombeve të Bashkuara Martti Ahtisaari dhe kërkesave të Beogradit për autonomi territoriale të komunave veriore të Kosovës.(VOA/LajmeShqip.com)