Lajme Shqip Friday, 30 November 2012 12:30

Tiranë -Kreu i PS akuzon kreun e shtetit se ka fyer Vlorën dhe Tiranën duke lejuar fjalimin e kreut të PPE. “Nuk jeni në gjendje të silleni si kryetar i shtetit as për qoka”. Kreu i PS: As Enveri nuk lejonte partitë marksiste.Incidentet në pritje, Rama kundërshtoi fjalën e kreut të PPE.

Përgjigjet kreu i shtetit: Kreu i PPE, mik i shqiptarëve, jo i PD.“Kryetarët e shteteve të PPE lobojnë për Shqipërinë në BE”. Presidenti: Kam ndërtuar kandidaturat e mundshme për prokuror.

Kryetari i PS i shkruan Presidentit pas incidentit në pritjen në Pallatin e Brigadave, ku i pari e mori fjalën kreu i Partive të Djathta Europiane, Martens. Rama: “S’jeni në gjendje të silleni si kryetar shteti as për qoka”. Reagon Presidenti: “Martens dhe kryetarët e shteteve të PPE kanë lobuar për anëtarësimin e Shqipërisë në BE”. Çfarë ndodhi në Pallatin e Brigadave natën e pritjes për 28 Nëntorin.

Në një letër drejtuar Presidentit të Republikës, kryesocialistit Rama e akuzon atë se nuk përmbushi detyrimet që i takojnë kreut të shtetit, duke krijuar kështu veprime të paprecedenta. Që në fillim të letrës, Edi Rama e quan Bujar Nishanin asgjë më shumë se një funksionar partiak, duke i kujtuar atij se më 28 Nëntor ka fyer popullin e Vlorës duke braktisur drekën zyrtare të shtruar nga kryebashkiaku Shpëtim Gjika.

Por, sipas Ramës, më e rëndë shkelja e Protokollit, por dhe e detyrës së kreut të shtetit, u evidentua gjatë pritjes shtetërore që organizoi në Pallatin e Brigadave mbrëmjen e 28 Nëntorit. Sipas tij, në mënyrë të pakuptimtë, ndryshe nga paraardhësit e tij, në vend që ai të ishte folësi i vetëm sipas Protokollit, e braktisi atë duke ia lënë hapjen e ceremonisë një të huaji, që kishte lidhje vetëm me PD.(P.O)