Lajme Shqip Sunday, 12 May 2013 10:53

Prishtinë – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i shoqëruar nga udhëheqësi i AAK-së në Kuvendin e Kosovës, nënkryetari Ardian Gjini dhe këshilltari i tij Avni Arifi, do të udhëtojë të hënën, për një vizitë zyrtare në kryeqytetin e Gjermanisë, në Berlin. Kryetari Haradinaj do të pritet në Zyrën e Kancelares Merkel, në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe në Bundestag. Po kështu, priten takime me përfaqësues të Ekonomisë e Financave të Gjermanisë si dhe me përfaqësues nga DFB-ja gjermane.
Kjo do të jetë vizita e parë zyrtare e Haradinajt në këtë vend, i cili ka luajtur dhe luan rol kyç në zhvillimet brenda Bashkimit Evropian edhe kur angazhimi në Ballkan dhe Kosovë është në pyetje. Agjenda e Haradinajt gjatë qëndrimit të tij katërditor është e mbushur me takime të shumta në kryeqendrën gjermane, thuhet në njoftim.