Lajme Shqip Thursday, 15 August 2013 17:17

Tetovë  – Në kujtim të politikanit, shkrimtarit dhe intelektualit të mirënjohur Arbën Xhaferri, kryesiaqendrore e Partisë Demokratike Shqiptare bëri homazhe në qytetin e Tetovës.

Ata kujtuan veprën e Xhaferit duke folur fjalë miradie. Akademia qendrore përkujtimore do mbahet në Pallatin e Kulturës në Tetovë, ku do të jenë të pranishëm familjarë, miq, kolegë.

 

Gjendja e shqiptarëve nuk është përmirësuar

 

Gjendja e shqiptarëve jo që nuk është përmirësuar në këtë 10 vjeçar të fundit në Maqedoni, por ajo vazhdon të përkeqësohet.

Kjo u deklarua sot nga kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi pas një takimi që zhvilloi sot në Tetovë me kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili do të jetë pjesë e ceremonisë së përkujtimit të njëvjetorit të ndarjes nga jeta të Arbën Xhaferrit. Në këtë takim ka marrë pjesë edhe këshilltari i liderit të AAK-së, gjenerali Stiven Schook. 

 “Sot, kisha nderin që të pres Ramush Haradinaj, kryetarin e AAK-së.  Personalitet i shquari i kombit tonë, Haradinaj shprehu dëshirë që të mer pjesë në përvjetorin e kujtimit të kryetarit tonë Arbën Xhaferi. Padyshim se biseduam edhe çështje tjera politike. Haradinaj shprehu interesim për gjendjen në Maqedoni, për pozicionin e shqiptarëve, unë i dhash vlerësimet tona dhe gadishmërinë tonë të jemi kontribues e njoftova që gjendja e shqiptarëve jo që nuk është përmirësuar në këtë 10 vjeçar të fundit, por vazhdon të keqësohet ende më shumë, në aspektin e realizimit të drejtave të tyre fundamentale, si në aspektin e vërshtirësive ekonomike, ashtu edhe në aspektin e vështirësive sociale”, theksoi Menduh Thaçi, raporton INA.

Ndërsa, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj theksoi se ndjehet i emocionuar dhe nderuar që merrë pjesë në këtë përvjetor dhe për të takuar kreun e PDSH-së, Menduh Thaçi.

“Është një moment me ndjenja të përziera për mua, para një viti kur u nda nga jeta zoti Arbën Xhaferi nuk munda me marr pjesë në varrim, por pata rastin me vendos lule mëpastaj, jam i nderuar që mund të mar pjesë në përvjetorin e parë, por poashtu për të takuar edhe mikun tim, kryetarin e PDSH-së Menduh Thaçi me bashkëpunëtorët, një forcë politike serioze që ka artikuluar që nga fillimi i saj interesin e shqiptarëve në Maqedoni, kemi biseduar për zhvillimet e fundit këtu dhe në Kosovë, poashtu edhe për një partneritet të vazhdueshëm që e kemi si dy parti të djathta, shqiptare, të konfirmuar me një memorandum bashkëpunimi. Pra është në vazhdën e një bashkëpunimi që kemi pas për të mirën e qytetarëve të dy vendeve”, theksoi Haradinaj.