Lajme Shqip Friday, 20 January 2012 01:51

Tiranë – Dje në mbrëmjme çështja e video-përgjimeve në Shqipëri mori një trajtë ordinere më një video të publikuar gjatë një emisioni politik ku shfaqej ish-ministri i ekonomisë Dritan Prifti duke ndarë një shumë parash (60 mijë euro) me ish-vartësin e tij Leonard Beqiri më shumë se një përmasat e një skandali të ri në Shqipëri dha krijoji një tymnajë e cila solli me vete qindar pikëpyetje të tjera.

Në videon e servirur nga avokati i Ilir Metës Spartak Braho e cila u soll dhe iu dorëzua drejtuesit të emisioni aty për aty (ose të paktën kështu u shit) shfaqte pamje teksa z.Dritan Prifti vendos objektin e regjistrimit në ambejntet e banesës së tij.

Në një moment në video-regjistrimi shfaqet Prifti në shtëpinë e tij duke pritur ish-zëvendësministrin e Ekonomisë, Leonard Beqiraj, i cili mbërrin aty një çantë me para në dorë.

Mes Dritan Priftit dhe Beqiraj që shfaqet me imazh të retushuar, zhvillohet një bisedë ku në fakt thjeshtë bëhet numërim parash. Beqiraj nxjerr nga çanta 70 mijë euro dhe ia jep z.Prifti i cili numëron eurot bashkë me të.

Avokati i Metës Spartak Braho deklaroi në formë kërcënimi se janë në total rreth 187 orë regjistrime e ndërsa video që doli në publik, është një material i gjatë 20 minuta.

 Video e çuditshme me audio thuajse të padëgjueshme…

 Një tjetër pjesë e dyshimtë për rëndësinë e përmbajtjes së videos është edhe audio e dixhitalizuar dhe e mbytur e cila shoqërohet nga një tik-tak shurdhues i cili bën materialin thuajse jo-domethënës për teleshikuesin e thjeshtë nga ekrani.

Braho pretendon se janë në total rreth 187 orë regjistrime. Kurse duke iu referuar videos që bëri publike, tha se është një përgjim 20 minutësh.
 
Dritan Prifti i e Leonard Beqiri reagojnë me mesazhe telefonil

Prifti: “Do të ishte mirë të jepej me zë kjo video sepse dikush e ka ulur zërin me qëllim. Video është 45 minuta. E kam regjistruar unë dhe të garantoj se s’ka asnjë sekondë korrupsion. Është vetëm diçka private. Është një marrëdhënie biznesi privat mes meje dhe personit. Gjykata e nxori si provë të jashtëligjshme”. Do të doja shumë të isha në studio. Ke zgjedhur panel të njëanshëm”.

“Jam Leonard Beqiraj, megjithë konsideratën që kam për ju dhe personin tuaj, dua të them se do ishte nderin tim të isha dhe unë në atë emision, pasi po bëhen shumë akuza të paligjshme. Për respekt të hetimeve dhe publikut duhet ta dini se kjo është një çështje private që s’ka të bëjë me detyrën dhe në ambient privat. Z.Braho nuk thotë se unë jam anëtar i Partisë Socialdemokrate gjermane dhe kryetar në rajonin ku banoj në Gjermani”.

Publikimi i transkriptimit që nuk figuron në video…

Sipas Gazetës Tema që citon burime të saj konfidenciale,videoja e transmetuar nga Spartak Braho është e vjedhur nga tre ekspertët e caktuar nga Gjykata e Lartë për të ekspertuar video-skandalin e Ilir Metës. Ata kërkuan qëllimisht kompjuterin si provë për të bërë ekspertizën dhe kanë kopjuar prej andej gjithë videot dhe materialet private të Dritan Priftit. Videoja e transmetuar është e cunguar dhe spekulative. Videoja e plotë, të cilën gazeta Tema mund ta bëjë publike të transkriptuar dhe nga prokuroria, tregon sesi Ilir Meta u kërkon para cdo  muaj vartësve të vet.  

Ja një pjesë e transkriptuar, që nuk u transmetua:

 Prifti: Nuk kanë ndonjëherë Ministria aty, nga presioni i madh. Me biznese e kupton,. vetëm ti ndihmosh kështu se s’kam ça i bëj më parë s’kam mundësi.

Beqiri: Nuk është kjo rruga, me dëgjo mua.

Prifti: Po t’i thashë o burrë.

Beqiri: Po pse ça të ka thënë?

Prifti: Do përditë o vëlla, përditë nga 100 mijë euro, nga 200 mijë euro.

Beqiri: Jo o burrë, është shumë.

Prifti: Po… ne, ne, ku ti gjejmë! I bi me shit shtëpinë pastaj!.

Beqiri: – Po jo o burrë jo, shiko tani mos, unë nuk besoj, unë të thashë, në fillim unë të thashë një herë, të dola hapur, tani po të them, po të betohem, unë nuk kam bërë absolutisht i kam thënë, po do hajde ulemi ca i kam thënë (Ilirit). (Unë kam thënë,) shiko, ca më ke kërkuar, nja dy gjëra (politike), ato që kam bërë më tepër (kanë qenë) thjesht (konfliktin e) makinës, nuk më është futur në pazare, (i thashë) një herë që vajti (t’i jepje), jo tha ai… (Monika), absolutisht. Për këtë tha, i thashë unë dëgjo: Ka ndonjë gjë që nuk shkon te Tani? Epo s’do merrem me (atë) tha, unë një herë i them tha, kaq. Nuk ka thënë ndonjë (gjë)………….