Lajme Shqip Thursday, 18 July 2013 11:49

Prishtinë – Komisioneri evropian për zgjerim Stefan Fule viziton sot Kosovën, ku pritet të takohet me liderët institucional dhe politik në vend.

Kjo vizitë pritet të shënojë edhe fillimin e negociatave për marrëveshjen e stabilizim asociimit, për të cilat Kosova mori dritën jeshile nga Këshilli Evropian më 28 qershor.

Gjatë qëndrimit në Prishtinë, Fule pritet t’u kërkoj institucioneve që të mbajnë reformat në agjendë si prioritet, në veçanti ato fusha që ndërlidhen me sundimin e ligjit, zgjedhjet dhe tregtinë, raporton rel.

Përveç këtyre temave, komisioneri evropian do të kërkoj nga Prishtina zyrtare që të vazhdoj të mbetet e përkushtuar në dialogun me Serbinë, dhe të zbatojë marrëveshjen e Brukselit.

Fule pritet të mbaj një fjalim edhe në kuvend.