Lajme Shqip Monday, 28 November 2011 12:00

Qendra e kryeqytetit të Kosovës është e mbuluar me flamuj Kuq E Zi, ku tashmë me qindra qytetarë janë duke parakaluar duke e shijuar festën.

Nëpër sheshin Nëna Terezë, është një atmosferë festive, ku gjatë ditës pritet të ketë edhe shumë aktivitete kulturo artistike.

Përvec qytetarëve nga Prishtinë dhe vendet e tjera të Kosovës kishte edhe që kishin ardhur nga Shqipëria që për herë të parë të shijonin festën e 28 nëntorit në Kosovën e pavarur.

Organizimet në kryeqytet po bëhen nga Komuna e Prishtinës, lëvizja VV, dhe shoqatat e tjera. Komuna e Prishtinës ka organizuar një program kulturo-artistik, me një koncert i cili do të fillon në mesditë.

I pari i Komunës Isa Mustafa, sot vendosi lule te varri i presidentit Ibrahim Rugova, pastaj te varrezat e Dëshmorëve, shtatorja “Zahir Pajaziti” dhe Monumenti Gjergj Kastriotit – Skënderbeu.

Vetëvendosje ka përgatitur një program gjatë tërë ditës, duke filluar me një panair të prodhimeve vendore. Aktivitetet me ngritjen e flamurit gjigand ka paralajmëruatr edhe Aleanca Kuq e Zi.

Qytetarët janë të kënaqur me organizimet dhe atmosferën.Në kryeqytet po mbizotëron një atmosferë festive, me muzikë, valle, panair, ekspozitë, ansamble folklorike dhe shumë aktivitete tjera. Kjo atmosferë do të vazhdoj deri në orët e vona të natës.