Lajme Shqip Thursday, 24 April 2014 11:14

Policia e Shkodrës ka identifiko autorin e ekzekutimit me snajper të Kol Drinit mëngjesin e 23 prillit në fshatin Vukatanë të Komunës Gur i Zi. Kol Drini ka mbetur i vdekur pasi qëlluar është me snajper nga një automjet që ka kaluar në rrugën kryesore, teksa 61-vjeçari ka qenë duke punuar në sera. Sipas policisë, pas kryerjes së krimit, autori është larguar menjëherë nga vendngjarja.

Pista kryesore e kësaj vrasjeje mbetet ajo për qëllime hakmarrjeje, pasi familja e të ndjerit ka qenë në gjak me një familje tjetër në komunën Gur i Zi. Mësohet se vëllai i viktimës ka kryer një vrasje kohë më parë dhe ka emigruar në SHBA.

Policia thotë se autori i vrasjes ai është Eduart Arra i datëlindjes 1981. Policia po kryen kontrolle në zonë për arrestimin e autorit të vrasjes. Familjet Drini dhe Arra prej 1993 ishin në gjak, kur Mark Drini i vëllai i viktimës ekzekutoi Eduart Arrën, i cili ishte xhaxhai i 31-vjeçarit të shpallur në kërkim. Mësohet se Mark Drini kishte vuajtur dënimin dhe më pas ishte larguar drejt Amerikës, ku dhe jeton aktualisht.

Sipas grupit hetimor, dyshohet se vrasja është kryer me snajper, kjo edhe për shkak se në vendngjarje nuk është gjetur asnjë gëzhojë përveç 2 predhave të plumbave në trupin e 61-vjeçarit.

Sipas policisë autorët kanë qëlluar brenda automjetit nga rruga kryesore që lidh fshatin Vukatanë me Gurin e Zi, ndërsa janë larguar menjëherë të pashqetësuar nga askush.