Lajme Shqip Friday, 01 November 2013 11:56

Një person vetëdigjet para gjykatës së Durrësit në shenjë proteste për cështjen ende të pazgjidhur të pronave.

 

Burime nga policia bëjnë të ditur se Ashim shemsi 55 vjec rreth orës 08:15 ka hedhur benzinë mbi vete dhe ka ndezur më pas një çakmak duke shpërthyer në flakë para gjykates ne shenje proteste lidhur me nje proces gjyqesor.

 

 Efektivë policie të një automjeti të parkuar pranë institucionit të gjykatës kanë ndërhyrë me shpejtësi duke shuar flakët dhe dërguar personin në spitalin rajonal të Durrësit.

 

Djegie ka pësuar vetëm pjesa e fytyrës dhe ato të shkallës së parë, ndërsa mjekët durrsakë kanë rekomanduar mjekimin e tij në Tiranë.

 

Shemsi është banor i lagjes numër 15 në Durrës dhe prej vitesh i drejtohet gjykatës mbi një cështje pronësie.

 

Dyshohet se konflikti i pronësisë që nuk ka gjetur zgjidhje prej vitesh të jetë bërë shkak për aktin e vetëflijimit që ndërmori Shemsi.

 

Nga ana e policisë  vijon puna për sqarimin e plotë të rrethanave të rastit.

 

Dëshmitë

 

“Ai i vuni zjarrin vetes, polici i gjykatës e ndihmoi me shpejtësi. Vetëm policie ndihmoi. Nuk pati njerëz të tjerë aty pranë. Ai nuk foli fare, vetëm se i vuri vetes zjarri”, tha për mediet, një dëshmitare në vendngjarje.

 

Polici i shërbimit, personi që e shpëtoi nga një vdekje Ashim Shemsin, ditën e sotme, gjithashtu tregon momentet e zjarrvënies.

 

“E hodhi direkt benzinën tek trupi dhe ndezi çakmakun. Unë e pashë dhe menjëherë ia hoqa xhaketën dhe ia hoqa pastaj dhe bluzën, kështu ndala flakët të përparonin në trup. Më shumë djegie pësoi rreth qafës. Lajmëruam policinë dhe ambulancën dhe e dërguam në spital. Në momentet e zjarrvënies unë isha me shërbim para gjykatës”, rrëfen polici detaje nga momenti kritik.