Lajme Shqip Monday, 18 June 2012 18:22

Tiranë (PLOTESUAR 18:00)- Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama pas thirrjes që kryeministri i bëri opozitës në mbledhjen e grupit të PD, që të bashkëpunojë për reformat, e akuzoi Berishën  për hipokrizi.

Sipas Ramës, socialistët i kanë bërë publike 4 pikat e planit për statusin, të cilat kanë gjetur mungesë vullneti nga ana e qeverisë.  “Thirrjet e kryeministrit per opoziten sot misherim i hipokrizise se pushtetit qe braktisi interesin e vendit per te cuar noterin partiak ne presidence. 4 pikat e planit tone per statusin jane publike prej nje muaji.Mospermbushja e tyre eshte e lidhur vetem me mungesen e vullnetit te kryeministrit. Kryeministri shqelmoi fatin europian te Shqiperise dhe tani akuzon opoziten europiane te ketij vendi per reformat qe mban vete peng!”,- shkruan Rama në faqen e tij personale në Twitter. (LajmeShqip.com)

**********************************

Tiranë – Sipas kryeministrit Berisha, kreu i PS, termin konsensus e dëshifron si bllokim ndaj e ftoi publikisht te mos vijoje me ‘brryla’, ‘helm ne tepsi’, prerje kokash, por te perfundojne reformat e nisura. “Se për Ramën, konsensus do të thotë bllokim. Ky është dëshfrimi që i bën ai kërkesës civile të qytetëruar për konsensus”, u shpreh Berisha në mbledhjen e grupit të PD.

Përpara ligjvënësve demokratë, sot Berisha ceku 3 pika, pensionet, votimin në Greqi dhe reformën zgjedhore dhe atë parlamentare në vend. Kryeministri i ka bërë apel Ramës se është koha të vendosen interesat evropiane si përparësi të cdo përparësie.

“Nuk është konsensusi për t’u përdorur për bllokim, ai është proces në të cilin cdo palë duhet të bëjë lëshime, dhe i tillë është. I bëj thirrje të përparësojë interesat europiave, të përfundojë reformën zgjedhore. Të lemë mënjanë praktikat e kokës së turkut, ky term na u bë si helmi në tepsi që servirte dikatura cdo 6 muaj, cdo vit. Për të natakosur shqiptarët, nuk bëhet politika me koka turku, nuk bëhet konsensusi me helm ne tepsi. Nëqoftëse më kërkon X dhe herën tjetër Y nuk janë konsensus, por prerje kokash. Demokracia nuk do të thotë, prerje kokash”- tha Berisha. 

Duke vene ne dukje punen per reformen zgjedhore, Berisha akuzoi Ramen se deklarohet edhe ketu kunder konsensusit. “Me reformën zgjedhore, e sollëm punën pothuaj në përfundim të plotë. Është bërë punë serioze. Nuk duhet që në momentet e fundit të përdoret fuqia e drejtuesit që të bllokojë procesin. Pse ky proces nuk u bllokua 2 muaj më parë. Pse ekspertët arritën dakortësinë më parë. Po si e ka ky zotëri konsensusin, 100% për vete, asgjë kundërshtarit. All or nothing. Nqs ti thua unë të gjitha, t’i brrylin, t’i deklarohesh kundër konsensusit”.

Ai e ka garantuar Ramën se me angazhim më të madh do të arrihet te shihen reformat që presin shqiptarët. “E ftoj të fillojë me cilën të dojë, të nisë me imunitetin, që mos të tregojë se është i vetmi opozitar në planet që e do qeverinë me imunitet, të ngrihet mbi këshillin e miliarderëve, pasi janë qindra mijëra socialistë shqiptarë që nuk duan imunitet. Imuniteti po mbahet peng për pasuritë e Fidelit, Kokëdhimës Tom Doshit. Kjo është e vërteta”- tha ai. (LajmeShqip.com)